Romania a obtinut o remiza de palmares impotriva Spaniei, una din nationalele care a dominat ultimii ani din fotbalul mondial. Tricolorii au evoluat cu multa determinare, nu i-au lasat pe iberici sa isi faca celebra tesatura de pase, iar scorul de 0-0 este unul echitabil. Rezultatul poate fi unul datator de sperante in perspectiva Euro 2016, competitie unde echipa lui Anghel Iordanescu se afla in aceeasi grupa cu Franta, Elvetia si Albania.

Rezumatul partidei Romania - Spania:

Sursa video: Frf.ro

"Meci discret facut de Spania impotriva Romaniei. O remiza fara goluri, intr-un meci cu putin fotbal de calitate, cu putine ocazii, un pic dezamagitor. Cel mai bun moment al echipei Spaniei a fost in debutul partidei, cu cateva oportunitati. Putin insa, prea putin. Casillas a reusit doua interventii salutare la selectia cu numarul 166 din prima reprezentiva" - Marca.com.

"Un meci anost, care ne face sa ne punem multe semne de intrebare. Casillas a fost singurul care a iesit in evidenta, cu paradele sale" - AS.com.

"O nationala palida" - Marca.com, facand referire la prestatia Spaniei in meciul cu Romania.

• De-a lungul timpului, Romania si Spania s-au intalnit de 16 ori. De cinci ori au castigat tricolorii, de cinci ori ibericii, in timp ce alte sase dispute s-au incheiat nedecis.
  • Penultimul meci dintre cele doua prime reprezentative s-a consumat in urma cu zece ani, la Cadiz. Atunci, Romania s-a impus cu 1-0, gratie golului marcat de Ciprian Marica (a fost tot un meci amical).
  • Prima intalnire directa a avut loc pe 1 noiembrie 1962, Spania - Romania 6-2.
  • Ultimul meci cu caracter oficial s-a disputat la Euro 1996, atunci cand ibericii au castigat cu 2-1.
  • Tricolorii au inscris doar sase goluri in ultimele opt meciuri, insa sunt neinvinsi de 14 partide. Ultima infrangere a fost consemnata in iunie 2014, 1-2 in meciul amical cu Algeria.

"Cred ca am facut un meci inteligent, am jucat bine tactic, felicit baietii pentru efortul si adeziunea lor de a respecta planul. Stiam ca nu vom reusi sa avem posesie, am pregatit meciul pentru o tranzitie foarte buna. Faptul ca am jucat cu o campioana europeana ne va ajuta mult. Putem fi acolo sus din nou, dar asta inseamna munca multa, fara efort si munca, nu se poate performanta. Ceea ce stiu e ca lista pentru Euro ramane deschisa pentru toti. Stanciu a facut un meci foarte bun, am avut multi jucatori care s-au remarcat. Trebuie sa-l ajutam sa ramana cu picioarele pe pamant. Din cate imi aduc aminte, un decar veritabil a fost Gica Hagi sau Nicolae Dobrin (n.r. intrebat daca Stanciu este un decar veritabil)" - Anghel Iordanescu, la TVR.

"A fost o partida dificila pentru noi, Romania a pus presiune si si-a creat ocazii. Romania a fost foarte energica. Terenul a fost unul bun, iar atmosfera placuta. Ne-am simtit bine. Daca va juca asa cum a facut-o in seara asta, Romania poate avea rezultate bune la Euro. Noi vrem sa castigam turneul final" - Vicente Del Bosque, la Dolce Sport.

"Sunt obosit. Cred ca echipa a alergat foarte mult. Dupa parerea mea este un rezultat echitabil, am avut si noi sanse. Cred ca lumea e multumita si de jocul nostru. Am pregatit jocul foarte bine, poate de asta nu au avut asa multe sanse. Sper ca in continuare evolutiile mele sa-l convinga pe domnul Iordanescu sa ma mai cheme. Daca voi mai veni la lot, voi vedea daca prind tot numarul 10" - Nicusor Stanciu, la TVR.

"Am reusit un joc foarte bun, cu atitudine foarte buna. Am avut si ocazii de poarta, am facut un joc bun. Spania este o echipa care paseaza foarte mult si era normal ca noi sa ne aparam compact. Suntem un grup bun, cei din fata ne ajuta si ei sa nu primim gol. Ne bucura perioada de invincibilitate si sper sa ajungem in forma la Campionatul European. Ne doream sa facem un joc bun si normal sa castigam. Ne-am ridicat la un nivel bun. Cei de afara poate nu jucam meci de meci si se simte asta cateodata, dar incercam sa jucam cat mai bine la nationala" - Vlad Chiriches, citat de News.ro.

"Suntem fericiti ca nu am pierdut si am facut un joc bun. Cred ca Spania se va bate la castigarea Campionatului European. Speram sa trecem de grupe la Euro. Vrem sa stam bine in teren si sa nu primim gol. Terenul a fost bun, dar se poate si mai bine. Suporterii au fost minunati, nationala se va intoarce la Cluj. Trebuie sa muncesc mult sa ajung la Euro, nu am locul sigur" - Cristian Sapunaru, citat de News.ro.

Desfasurarea LiveText a partidei Romania - Spania:

Final de partida: Romania - Spania 0-0. Remiza importanta pentru tricolori in fata uneia din cele mai bune nationale din lume

90+4' Chiriches respinge din fata portii o centrare periculoasa a ibericilor

90+4' Torje trimite imprecis o pasa catre Rusescu, am fi putut da lovitura pe final de partida

S-au aratat patru minute de prelungire

90+1' Pintilii este inlocuit de Ropotan - "Tata Puiu" vrea cu orice pret aceasta remiza

88' Intrare imprudenta a lui Sapunaru - Fabregas este faultat, se putea dicta lovitura de la 11 metri

85' Stanciu (unul din cei mai buni tricolori) este inlocuit de Lucian Sanmartean

83' Stanciu intoarce un adversar, cade in careu, dar nu primeste lovitura de la 11 metri - decizie corecta a centralului

82' Torje centreaza in fata portii, dar niciun coechipier nu sesizeaza intentia lui Gabriel

Jocul a pierdut din intensitate in ultimele minute, ambele echipe par multumite cu remiza

80' David Silva este inlocuit de Alvaro Morata

"O serie de inlocuiri, meciul este unul care te adoarme in aceste momente. Romania se apara pe doua linii, in timp ce Spania este incapabila sa sparga acest blocaj" - AS.com

76' Andone este inlocuit de Raul Rusescu

76' Isco primeste cartonasul galben, dupa un fault asupra lui Ivan

71' Cursa superba a lui Stanciu: ia pe cont propriu o actiune, dribleaza un adversar, dar centrarea este usor imprecisa

70' Jordi Alba este avertizat cu cartonas galben

67' Intra pe teren si Juan Mata, cel inlocuit este Pedro

66' Bogdan Stancu (nu a prins o zi prea buna) este inlocuit de Andrei Ivan

66' Sutul lui Pedro este deviat de Dragos Grigore - Actiune importanta pentru iberici

64' Stanciu ii paseaza inca o data perfect lui Bogdan Stancu, insa acesta prefera un sut (ratat complet) in locul unei centrari

61' Adi Popa este inlocuit de Gabi Torje

60' Aduriz si Fabregas au intrat pe teren in locul lui Alcacer, respectiv Sergi Roberto

59' Stanciu reuseste inca o pasa superba, mingea ajunge la Bogdan Stancu, insa acesta nu isi calculeaza bine pasii si este deposedat

56' Contraatac superb al Romaniei: Stanciu ii paseaza la intalnire lui Andone, dar sutul acestuia nu gaseste spatiul portii - Ocazie mare pentru tricolori

Se fac valuri in tribune, atmosfera superba pe "Cluj Arena"

53' Cursa superba a lui Andone, il dribleaza pe Nacho, dar centrarea este blocata

52' Pique este inlocuit de Nacho, a fost a doua schimbare a ibericilor

48' Lansat perfect pe extrema dreapta, Andone se incurca in minge si este blocat de Pique. Putea fi o actiune importanta pentru Romania

47' Nemarcat, Pique suteaza de la aproximativ sapte metri, Tatarusanu intervine perfect

Spania a inceput a doua repriza in ofensiva, la fel precum a facut si in debutul partidei de la Cluj

A inceput repriza a doua

Isco a intrat pe teren in locul lui Nolito la spanioli

"O prima repriza in care Spania nu s-a ridicat la nivelul pretentiilor. Stanciu a avut cea mai importanta ocazie de gol, a fost insa parada minunata a lui Iker Casillas" - AS.com

Pauza pe "Cluj Arena": Romania - Spania 0-0. A fost o prima repriza buna a tricolorilor, cu momente in care nationala lui Anghel Iordanescu a dominat-o pe campioana en-titre a Europei

Un minut de prelungire pentru prima repriza - nu era cazul de mai mult, s-a jucat cursiv

45' Primul cartonas galben al meciului este primit de Adi Popa

Spania a mai echilibrat disputa - campioana Europei tine mult mingea si incearca sa desfaca apararea tricolorilor in special pe extreme

42' Dragos Grigore respinge din fata lui Alcacer, putea fi o actiune periculoasa pentru poarta lui Tatarusanu

"Spania, fara rautate la Cluj. Suntem presati puternic de romani" - Marca.com

"Iker, Iker, Iker" - a titrat si AS.com, dupa parada fostului portar al celor de la Real Madrid

"Ce parada a reusit Iker la sutul lui Stanciu. Actiune importanta pentru romani" - Marca.com

Sunt minute in care Spania se apara cu toata echipa - Romania domina meciul in aceste momente

33' Dupa o faza prelungita de atac a Romaniei, sutul lui Stanciu (de la 17 metri) este respins incredibil de Iker Casillas - cea mai mare ocazie de gol a tricolorilor

Romania a reusit in multe momente sa puna presiune pe Spania, ibericii pot fi dominati atata timp cat le este "ascunsa" mingea

28' Din extrema dreapta, Stanciu suteaza bine, Casillas se intinde si respinge. A fost o actiune cursiva a tricolorilor

27' Sutul lui Nolito, de la 16 metri, este blocat de defensiva tricolora

25' David Silva il gaseste perfect pe o pozitie viitoare pe Jordi Alba, insa centrarea acestuia este blocata

Dupa un inceput alert, meciul a mai pierdut din viteza. Se joaca mult la centrul terenului

24' Centrarea in forta a lui Sapunaru este respinsa de Casillas

David Silva si Chiriches se lovesc reciproc la un duel aerian, ambii revin insa pe teren

19' Nolito scapa pe partea stanga, intoarce un adversar, dar suteaza telefonat - fara emotii pentru Tatarusanu

Romania incearca sa se apere departe de poarta lui Tatarusanu, de asemenea, prima reprezentativa inceaca sa tina cat mai mult posesia

Tricolorii joaca cu mult entuziasm, sunt momente bune ale nationalei lui Anghel Iordanescu

17' Gasit la limita offside-ului, Florin Andone suteaza de la 17 metri, mingea este insa deviata de apararea ibericilor

15' Casillas boxeaza inspirat din fata unui careu aglomerat - putea fi o actiune periculoasa a tricolorilor

Jurnalistii de la Marca sunt impresionati de viteza lui Adi Popa

11' Tatarusanu are inca o interventie buna, de aceasta data la un sut al lui Pedro (jucatorul lui Chelsea a trimis de la aproximativ 11 metri)

10' Lovitura de cap a lui Bartra este deviata de Hoban, iar Tatarusanu se intinde pentru a respinge in corner

7' Adi Popa rateaza prima ocazie importanta a Romaniei: gasit nemarcat la centrul terenului, jucatorul Stelei a inaintat pana in apropierea careului mare, acolo de unde a sutat putin pe langa poarta lui Casillas

4' Prima actiune a Romaniei: Nicusor Stanciu incearca o deviere, mingea se duce in marginea terenului. Centrarea i-a apartinut lui Bogdan Stancu

Ibericii au inceput cu celebrul lor joc de pase inca din primele minute

Marca.com: "Publicul de la Cluj a inceput sa aplaude in timpul momentului de reculegere"