Sparta Praga, echipa la care evoleaza si fostul jucator al Astrei, Kehinde Fatai, Villarreal si Athletic Bilbao sunt echipele care au obtinut, joi, 17 martie, calificarea in faza sferturilor de finala ale Europa League, scrie Mediafax.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

Lazio Roma, echipa la care evolueaza si romanul Stefan Radu, a pierdut, scor 0-3, meciul jucat pe teren propriu cu Sparta Praga si a ratat calificarea in sferturile Europa League. Golurile au fost marcate de Dockal, Krejci si Julis. Antrenorul Stefano Pioli l-a lasat in afara lotului pe internationalul roman Radu Stefan.

Bayer Leverkusen a reusit doar un rezultat de egalitate, pe teren propriu, scor 0-0, cu Villarreal, dupa ce spaniolii se impusesera, scor 2-0, in meciul tur, prin cele doua goluri marcate de Bakambu.

Athletic Bilbao a fost invinsa, scor 1-2, pe terenul Valenciei, intr-un meci suta la suta spaniol, dar a obtinut calificarea in sferturi datorita golului marcat in deplasare, asta dupa ce bascii castigasera meciul tur, scor 1-0, pe San Mames.