Dinamo si Steaua au remizat, scor 0-0, in mansa tur din semifinalele Cupei Romaniei la fotbal. Partida din "Stefan cel Mare" a avut rare momente de fotbal, cele doua echipe fiind preocupate mai mult sa nu primeasca gol. Cea mai mare ocazie le-a apartinut oaspetilor: Stanciu a nimerit doar bara in minutul 86. Returul va avea loc in luna aprilie (nu se stie unde, in conditiile in care "Arena Nationala" este in continuare cu portile inchise).

• Cele doua echipe se vor intalni si duminica, tot in "Stefan cel Mare", de la ora 20:30, in prima etapa din play-off-ul Ligii 1 la fotbal.

In cealalta semifinala, ASA Targu-Mures si CFR Cluj au remizat, scor 0-0. Partidele retur vor avea loc pe 20 si 21 aprilie.

Au evoluat echipele:

Dinamo: Cerniauskas - Hanca, Puljici, Mevlja, Olteanu - Nedelcearu - Rotariu, Palici (V. Lazar ’67), Anton (Bicfalvi ’58), Romario (Bartalstovu ‘80) - Gnohere. Antrenor: Mircea Rednic.

Steaua: Cojocaru - Rapa, Papp, Tamas, Momcilovici - L. Filip (Stanciu ’59), Bourceanu - Enache, Chipciu (Ad. Popa ’73), Hamroun (Pintilii ’66) - Tade. Antrenor: Laurentiu Reghecampf.

Cartonase galbene: Nedelcearu '28, Mevlja '44, Hanca '59 / Rapa '24, Bourceanu '35.

Desfasurarea LiveText a partidei Dinamo vs Steaua:

Final de partida pe "Stefan cel Mare", Dinamo - Steaua 0-0

S-au aratat trei minute de prelungire

86' Cea mai mare ocazie pentru Steaua: Stanciu suteaza de la aproximativ 25 de metri, bara din dreapta il salveaza pe Cerniauskas

83' Rotariu este gasit bine in interiorul careului mare, se intoarce, insa sutul acestuia este deviat de Tamas

82' Adi Popa centreaza perfect de pe partea dreapta, insa Enache nu isi calculeaza bine pasii si trimite cu capul mult pe langa poarta - actiune importanta ratata de Steaua

80' Bartalstovu il inlocuieste pe Romario (accidentat)

76' Cojocaru iese bine dintre buturi si il blocheaza pe Romario

73' Chipciu este inlocuit de Adi Popa. Inca un meci slab facut de Chipciu, continua perioada mai putin fasta a internationalului roman

72' Papp ia o actiune pe cont propriu, dribleaza doi adversari, insa sutul este unul demn de "Turneul celor 6 natiuni"

13.177 de suporteri pe "Dinamo"

Ultimele 20 de minute, joc apatic in "Stefan cel Mare"

67' Palici este schimbat de Mircea Rednic, in locul sau a intrat Lazar

66' Pintilii a intrat pe teren in locul lui Hamroun la Steaua

65' Rotariu primeste o minge in interiorul careului mare, acesta se poate intoarce nestingherit, insa trimite peste poarta lui Cojocaru

62' Bourceanu isi incearca norocul de la peste 30 de metri, ce a iesit? O pasa la portar

60' Lucian Filip este inlocuit de Stanciu

59' Gnohere primeste cartonasul galben

57' Bicfalvi intra pe teren in locul lui Paul Anton la Dinamo

51' Sutul lui Gnohere este blocat in ultimul moment de defensiva stelista - prima actiune mai importanta a gazdelor

48' Hamroun centreaza perfect dintr-o lovitura libera, insa Papp, nemarcat, trimite cu capul peste poarta din sase metri. Ocazie importanta pentru Steaua

A inceput repriza a doua a meciului​

Pauza in "Stefan cel Mare", Dinamo - Steaua 0-0

44' Hamroun centreaza dintr-o lovitura libera, iar sutul lui Tamas din voleu se duce peste poarta. Executie acrobatica a fundasului stelist

44' Mevlja este avertizat cu cartonas galben

43' Ocazie imensa pentru Steaua: Enache recentreaza de pe partea dreapta pentru Chipciu, insa sutul acestuia din doar cativa metri se duce peste poarta dinamovista

40' O actiune de atac prelungita a Stelei se incheie cu un sut departe de poarta al lui Enache. Steaua a presat in acest final de repriza, insa fara sa fie cu adevarat periculoasa

39' Hamroun intoarce un adversar, centreaza periculos, insa actiunea ramane fara rezultat pe tabela de marcaj

35' Bourceanu primeste cartonasul galben, dupa un atac cu talpa - intrare intarziata

33' Dupa o preluare buna (datorita careia a scapat lejer de un adversar), Hanca incearca o pasa in diagonala, insa aceasta este nereusita. Putea fi o actiune periculoasa a dinamovistilor

30' Lovitura de cap a lui Enache dupa o centrare a lui Hamroun nu ii pune probleme lui Cerniauskas

26' Puljici nu este atins de Rapa in interiorul careului mare, intrare riscanta a jucatorului stelist (are si un cartonas galben). Jocul este lasat sa continue, decizie corecta

24' Rapa primeste primul cartonas galben al partidei, dupa ce a lovit cu cotul, in saritura, un adversar

Dinamo incearca sa puna probleme in special pe extreme, pozitie de unde vin centrarile catre poarta lui Cojocaru (fara a pune insa in real pericol defensiva ros-albastrilor)

Steaua si-a propus sa se apere departe de poarta lui Cojocaru, iar pericolul lipseste gratie unei posesii prelungite

16' Cursa superba a lui Filip pe partea stanga, centrarea pe pozitie viitoare il gaseste nemarcat pe Chipiciu, insa sutul acestuia este unul ratat. Prima actiune importanta a meciului din "Stefan cel Mare"

11' Dupa trei pase consecutive, mingea ajunge la Paul Anton, acesta cade in careul stelist, dar nu obtine nimic din partea centralului (nici nu se putea pune problema de o lovitura de la 11 metri)

Fara actiuni importante la cele doua porti dupa primele zece minute. Meciul este dominat, pana in aceste momente, de prudenta din partea ambelor echipe...

Dinamo a echilibrat serios disputa: linia de mijloc a gazdelor este mai puternica in aceste momente, iar echipa lui Mircea Rednic a "inclinat" putin terenul

5' O prima actiune de poarta si pentru Dinamo: o centrare este respinsa in doi timpi de apararea oaspetilor

Steaua a inceput mai bine disputa, tinandu-i pe dinamovisti in propria jumatate de teren in primele minute

2' Primul corner al partidei apartine stelistilor: Cerniauskas boxeaza slab, insa niciun jucator al oaspetilor nu este pregatit pentru a trimite spre poarta