Echipa Celta Vigo a produs surpriza sferturilor de finala ale Cupei Spaniei la fotbal, reusind sa elimine formatia Atletico Madrid, in fata careia s-a impus cu scorul de 3-2, in mansa secunda disputata miercuri seara, dupa remiza alba inregistrata in meciul tur (0-0), transmite Agerpres.

Celta Vigo atinge, astfel, pentru prima oara in ultimii 15 ani faza semifinalelor in Copa del Rey, dupa ce ce a invins in deplasare echipa cu cea mai buna defensiva din Primera Division, care nu mai primise trei goluri intr-un meci oficial din ianuarie 2015.

In schimb, FC Barcelona si-a respectat statutul de favorita in confruntarea cu Athletic Bilbao, de care a dispus cu 3-1 pe "Camp Nou".

Joi sunt programate ultimele doua partide din mansa secunda a sferturilor de finala, Mirandes (D2) - FC Sevilla (in tur 0-2) si Las Palmas - Valencia (in tur 1-1).