Arbitrul Sebastian Coltescu a fost principalul personaj al partidei dintre FC Brasov si Otelul Galati. Centralul craiovean a luat o serie de decizii ciudate in jocul de la Ploiesti, cea mai controversata fiind in minutul 47 cand a acordat un penalti brasovenilor, dar dupa patru minute de proteste venite din partea otelarilor, a revenit asupra deciziei, dictand doar o minge de arbitru.

Pe un gazon transformat rapid in mlastina, Otelul a fost la conducerea primei reprize, deschizand scorul dupa un sfert de ora, cand Silviu Ilie a transformat perfect o lovitura libera de la 20 de metri. In minutul 25, Emil Jula dubleaza avantajul galatenilor, cu un sut din interiorul careului, si soarta calificarii parea decisa. Otelul a intrat cu 2-0 la cabine.

Imediat dupa pauza si-a intrat in rol arbitrul Sebastian Coltescu. In minutul 47, la un duel intre Jelev si atacantul brasovean Hadnagy, centralul a aratat punctul cu var. Dupa protestele galatenilor si o consultare cu asistentul Sebastian Stoianov, Coltescu i-a luat mingea din brate lui Ilies, care se pregatea sa execute lovitura de pedeapsa, si a hotarat sa anuleze decizia, acordand mai intai corner, apoi minge de arbitru. Razvan Lucescu, antrenorul brasovenilor, si presedintele acestora, Dinu Gheorghe, au vrut sa scoata echipa de pe teren, dar au fost calmati de jucatori. Gheorghe a fost in schimb trimis in tribune de Coltescu.

In minutul 52, arbitrul intalnirii l-a eliminat usor pe galateanul Sergiu Costin, pentru un presupus cot in figura unui brasovean, iar apoi l-a trimis in tribuna si pe Razvan Lucescu, pentru proteste.

Brasovenii au reusit egalarea in doar doua minute. Mai intai Cristescu a deviat in plasa centrarea din corner a lui Ionescu, apoi Ilies a transformat un penalti acordat pentru un fault al lui Gado asupra lui Hadnagy. A fost randul lui Petre Grigoras, antrenorul Otelului, sa protesteze si sa fie si el trimis in tribune.

Jocul a curs apoi linistit spre prelungiri, si apoi spre loviturile de departajare, singura faza demna de mentionat fiind eliminarea lui Nicolae Constantin, brasoveanul vazand doua cartonase galbene, ambele in cele 30 de minute suplimentare.

La loviturile de departajare, FC Brasov a condus cu 3-1, dupa ce Ilies, Ionescu si Adriano au transformat, iar Jula a marcat pentru galateni, Daniel Stan si Paraschiv fiind in schimb blocati de Nae. A venit apoi randul lui Gribauskas sa se remarce, parand executiile lui Hadnagy si Cristescu. Pentru Otelul, Jelev si Szekely au punctat si dupa cele cinci serii de lovituri scorul era egal, 3-3. Roman si Semeghin au marcat si ei, apoi Oros a transformat pentru Brasov, iar Labukas a ratat si Razvan Lucescu continua cursa spre cel de-al treilea trofeu al Cupei Romaniei din cariera sa de antrenor. Ultimele doua le-a cucerit alaturi de Rapid in sezoanele precedente ale competitiei.

Dupa ce fusese considerat unul dintre cei mai buni arbitri ai sezonului 2006-2007, Sebastian Coltescu a avut evolutii catastrofale in actuala stagiune a Ligii Intai. Mai intai a fost suspendat dupa meciul Steaua-Ceahlaul, joc in care a dictat un penalti gratuit gazdelor, iar apoi a distrus meciul dintre CFR Cluj si Ceahlaul din etapa a sasea. Aici a elimininat usor doi jucatori, unul de fiecare parte, nu a dictat un penalti pentru oaspeti in prima repriza, in schimb a acordat unul gazdelor, la un fault in afara suprafetei de pedeapsa. Pentru toate acestea, Coltescu a primit opt etape de suspendare, sanctiune care i-a adus retrogradarea in corpul arbitrilor pentru liga secunda.