Gloria Buzau a provocat socul optimilor de finala ale Cupei Romaniei, dupa eliminarea finalistei editiei anterioare, Poli Timisoara. Cele doua echipe au fost departajate doar dupa executarea loviturilor de la 11 metri, unde doar timisoreanul Gigel Bucur a ratat, permitand trupei lui Stefan Stoica sa mearga mai departe.

Jocul de la Buzau a fost unul interzis cardiacilor. Mai intai Poli Timisoara a fost la un pas de calificare dupa golul lui Stelian Stancu din minutul 77, dar Alin Litu a reusit sa impinga meciul in prelungiri, cu un gol venit in minutul 90+3. In timpul aditional situatia s-a inversat, Gloria reusind sa preia conducerea, dupa penaltiul transformat de Romeo Bunica in minutul 108, cel care inscrisese si in poarta Stelei, in jocul mult discutat din campionat. Stelian Stancu a punctat insa in minutul 119, cu un sut superb din afara careului mare, si cele doua echipe au avut nevoie de lovituri de departajare pentru a-si afla soarta in Cupa Romaniei.

Egalitatea s-a pastrat si dupa executarea primelor doua serii de suturi de la 11 metri, Bunica si Gheorghita marcand pentru gazde, iar Alexa si Ratiu transformand pentru banateni. Jozic a inscris apoi pentru Gloria iar Gigel Bucur, golgheterul Ligii Intai a ratat sansa de a restabili egalitatea, trimitand pe langa buturile lui Minca.

Costel Petre (Gloria) si Sorin Radoi (Poli) au transformat elegant, iar apoi Guda a adus bucuria in tribunele buzoiene, inscriind ultima lovitura a gazdelor, iar Gloria reuseste o calificare in extremis in sferturile de finala ale Cupei Romaniei.

Gloria Buzau devine astfel cosmarul timisorenilor, dupa ce a reusit sa se impuna si in intalnirea din campionat, unde trupa lui Stefan Stoica a castigat cu 2-1.