Antrenorul roman Cosmin Olaroiu s-a calificat cu formatia Al Ahli Dubai in finala Ligii Campionilor Asiei la fotbal, marti, dupa ce a invins formatia saudita Al Hilal Riad cu scorul de 3-2, in mansa secunda a semifinalelor, gratie unui gol marcat in prelungiri, potrivit Agerpres.

In tur scorul a fost egal, 1-1, iar sud-coreeanul Kwon Kyung-won a marcat golul calificarii (90+4), cu o deviere, la scorul de 2-2, cand sauditii erau cu un picior in finala.

Campioana Emiratelor Arabe Unite a condus la pauza prin golurile marcate de brazilienii Lima (17) si Everton Ribeiro (45), dar sauditii au revenit dupa pauza prin reusitele tot a doi brazilieni, Ailton (51) si Carlos Eduardo (64).

In finala, Al Ahli va infrunta invingatoarea dintre formatia nipona Gamba Osaka si echipa chineza Guangzhou Evergrande. Campioana Chinei a castigat prima mansa cu scorul de 2-1, returul fiind programat miercuri in Japonia.