Dinamo Bucuresti s-a calificat in semifinalele Cupa Ligii Adeplast la fotbal, miercuri seara, dupa ce a invins-o pe CFR 1907 Cluj cu scorul de 2-0 (1-0), in Soseaua Stefan cel Mare, intr-un meci din sferturile de finala ale competitiei, scrie Agerpres.

Dinamo s-a impus prin golurile marcate de camerunezul Marcel Essombe (22) si de Dorin Rotariu (55).

Dinamo a ratat ocazii de gol prin Rotariu si Cosmin Matei (ambii in min. 24) si Anton (33 - bara), in timp ce clujenii au irosit sanse de gol prin Gomelt (36), Beleck (39) si Vitor Bruno (51).

CFR l-a pierdut pe internationalul de tineret Adrian Paun, accidentat in debutul meciului si schimbat in minutul 8. Dinamo a terminat meciul in inferioritate numerica dupa ce Steliano Filip s-a accidentat in ultimul minut, dupa ce gazdele efectuasera toate schimbarile.

Dinamo va juca in semifinale cu Concordia Chiajna, care a dispus in primul sfert de finala de ASA Targu Mures cu scorul de 1-0, in primul meci de miercuri. Meciurile sunt programate tur-retur, in perioadele 8-10 martie 2016 (la Chiajna), respectiv 5-7 aprilie 2016.

Dinamo si-a luat revansa in fata echipei CFR, care s-a impus in campionat cu 2-0, chiar in Capitala, in etapa a 10-a.

FC Dinamo Bucuresti - CFR 1907 Cluj 2-0 (1-0), Stadion "Dinamo" - Bucuresti

Au marcat: Marcel Essombe (22), Dorin Rotariu (55).

Arbitru: Alexandru Tudor (Bucuresti); arbitri asistenti: Ovidiu Artene (Vaslui), Mircea Mihail Grigoriu (Bucuresti); arbitru de rezerva: Iulian Dima (Bucuresti)

Observatori: Adrian Vidan (Bucuresti) - CCA, Paul Cazan (Bucuresti) - LPF