Barcelona a castigat partida cu Las Palmas din Primera Division (etapa a sasea), scor 2-1, dar l-a pierdut pe cel mai bun jucator al sau. Lionel Messi s-a accidentat, sambata, pe Camp Nou, iar verdictul medicilor este unul dur: ruptura a ligamentului colateral de la genunchiul stang - perioada estimata de pauza: 7-8 saptamani. In aceste conditii, argentinianul ar putea rata El Clasico de pe "Santiago Bernabeu" cu Real Madrid.

Lionel Messi, accidentat in meciul cu Las PalmasFoto: fcbarcelona.com

In minutul 10 al partidei dintre Barcelona si Las Palmas (2-1), Lionel Messi s-a accidentat, argentinianul fiind inlocuit si dus imediat la spital. In urma unor investigatii amanuntite, medicii au dat verdictul: Lionel Messi va lipsi intre 7 si 8 saptamani.

Messi ar putea rata El Clasico de pe 21 noiembrie, de pe "Santiago Bernabeu", dupa cum informeaza AS.com.

Suarez (25', 54') a inscris pentru Barca, in timp ce Viera a inchis tabela in minutul 88.

Dupa sase etape disputate din Primera Division, Barcelona are 15 puncte (5 victorii si o infrangere: 1-4 cu Celta Vigo, etapa trecuta).