Partida de la Budapesta a oferit fotbal in prea putine momente, Ungaria si Romania dand senzatia ca au intrat pe teren cu gandul doar la remiza (preliminarii EURO 2016). Le-a iesit scenariul, cele doua reprezentative incheind la egalitate, scor 0-0, pe "Groupama Arena". Tricolorii sunt in grafic pentru calificarea la turneul final gazduit de Franta, dar nu trebuie sa uitam faptul ca nu am reusit sa inscriem de 180 de minute...

Desfasurarea Live Text a partidei de la Budapesta:

Final de meci: Ungaria - Romania 0-0, dupa o partida care a oferit prea putin fotbal si de care probabil ca nu ne vom mai aminti peste ceva timp

90' Torje este inlocuit de Maxim

88' Priskin a intrat in locul lui Stieber

85' Dintr-o deviere, mingea ajunge la Keseru, dar, din pacate, acesta rateaza sutul dintr-o pozitie favorabila

82' Dzsudzsák suteaza din afara careului mare, dar mingea se opreste in peluza

81' Sutul centrare al lui Budescu dintr-o lovitura libera nu gaseste spatiul portii lui Király

78' Király respinge in ultimul moment un sut la coltul lung al lui Torje - a fost cea mai mare ocazie de gol a Romaniei

78' Budescu debuteaza la nationala Romaniei: intra in locul lui Sanmartean

73' De-abia intrat pe teren, Chipciu primeste cartonasul galben si va fi suspendat pentru partida cu Grecia, de luni

Irlanda de Nord trece din nou in avantaj: 2-1 in Feroe

70' Németh i-a luat locul lui Nikolić

69' Keseru suteaza peste poarta din lovitura libera de la 18 metri - Romania a tratat cu superficialitate o actiune care putea sa fie decisiva in acest meci "inchis"

68' Chipciu ii ia locul lui Adi Popa

68' Leandro il faulteza pe Torje si vede cartonasul galben. Lovitura libera pentru Romania de la 18 metri

62' Szalai primeste cartonasul galben dupa ce l-a impins pe Keseru. A fost avertizat si atacantul Romaniei

61' Mingea ajunge la Keseru dintr-o deviere, dar atacantul Romaniei este blocat in momentul sutului

Dupa o prima repriza in care tricolorii au tinut mingea departe de poarta lui Tatarusanu, in repriza a doua ungurii sunt mult mai periculosi

51' Stieber suteaza slab dintr-o pozitie buna, Tatarusanu nu are emotii

50' Guzmics trimite cu capul de la marginea careului mic, mingea se duce aproape de poarta lui Tatarusanu - este cea mai mare ocazie de pana acum a ungurilor

50' Chiriches este si el avertizat cu galben, decizie cel putin discutabila

49' Sutul lui Torje este retinut fara nicio emotie de Király

48' Tőzsér primeste cartonasul galben dupa un fault dur asupra lui Hoban

A inceput repriza a doua

Pauza: Ungaria - Romania 0-0. Au fost 45 de minute cu un fotbal sarac, fara nicio ocazie mare de gol

Un minut de prelungire pentru prima repriza

Feroe inscrie si egaleaza situatia in meciul cu Irlanda de Nord (1-1)

39' Dupa ce a driblat doi adversari, Torje a sutat in diagonala, dar mingea a fost deviata de apararea echipei gazda. Putem spune ca a fost cea mai periculoasa actiune a tricolorilor

36' Prima actiune importanta a maghiarilor vine dupa un sut bun al lui Szalai - Tatarusanu s-a intins si a respins in corner. A fost cea mai mare ocazie de gol dintr-o prima repriza anosta

34' Prepelita face un fault inutil asupra lui Dzsudzsák - din fericire, lovitura libera ramane fara rezultat pe tabela

31' Angajat in extrema, Nikolić isi incearca norocul, dar sutul este unul care duce mingea in peluza "Groupama Arena"

30' Torje aluneca in momentul sutului, iar mingea trimisa de el este una precum la antrenament

29' Rat primeste o pasa pe pozitie viitoare, dar centrarea lui este mult prea puternica - Romania a ratat o sansa importanta de a fi periculoasa

27' Prepelita incearca un sut de la mare distanta, dar executia este una ratata

24' Guzmics intra pe teren in locul lui Juhász, in centrul defensivei maghiare

22' Keseru nu prinde mingea cum ar trebui, iar sutul sau este unul telefonat

21' Adi Popa primeste primul cartonas galben al partidei, dupa ce a oprit un contraatac al maghiarilor

18' Sanmartean "pierde" pe drum trei adversari si este oprit prin fault

Irlanda de Nord conduce cu 1-0 in Feroe. In acest moment, Romania se afla pe locul doi in clasament

Desi joaca pe teren propriu, Ungaria incearca sa dea lovitura pe contraatac

Romania urca in atac, tricolorii au fundasii centrali undeva in apropiere de linia de centru

Fotbal "sarac" in aceste momente, fara orizont joaca ambele echipe

5' Dzsudzsák incearca sa-l surprinda pe Tatarusanu cu un sut pe coltul scurt (dintr-o lovitura libera), dar mingea ocoleste spatiul portii

2' Sutul lui Keseru dintr-o lovitura libera de la mare distanta se duce aproape de poarta lui Király

A inceput partida de Budapesta, lovitura de incepere le-a apartinut tricolorilor

"Desteapta-te, romane!" nu se aude intr-un cor de fluieraturi

Coregrafia: multe placute din care este format steagul Ungariei

Atmosfera incendiara la Budapesta. Se aude din tribune: "Ria Ria Hungária"!

Pe programul de meci se face o prezentare a celor doua tari. In dreptul Romaniei sunt trecute detalii reprezentative cum ar fi: mititeii, Delta Dunarii, Dracula (n.r. Vlad Tepes) si Dacia (autoturismul produs la Colibasi) - Digisport.

Aproximativ 2000 de jandarmi maghiari vor incerca sa asigure ordinea pe "Groupama Arena"

Organizatorii maghiari le-au interzis suporterilor romani sa intre pe stadion cu orice steag care are inscriptionat anul 1918 - anul Marii Uniri. Acest lucru pentru a evita orice fel de incidente (Digisport)

Un alt grup al fanilor maghiari a incercat sa ii atace pe suporterii romani aflati in "Fan Zone-ul" de langa "Groupama Arena" - interventia jandarmilor a fost insa una prompta.

Fanii maghiari au agresat refugiati sirieni, presa maghiara a prezentat si imagini cu aceste momente. Interventia fortelor de ordine a fost insa destul de rapida.

Echipe:

Ungaria: 1 Király - 3 Leandro, 4 Kádár, 23 Juhász, 5 Fiola - 7 Dzsudzsák, 8 Tőzsér, 6 Elek, 18 Stieber - 17 Nikolić, 9 Szalai.

Romania: 12 Tatarusanu - 3 Rat, 6 Chiriches, 21 Dragos Grigore, 2 Papp - 5 Hoban, 18 Prepelita - 11 Torje, 17 Sarmartean, 22 Adi Popa - 13 Keseru

Arbitru: Felix Brych (Germania), ajutat de Mark Borsch si Stefan Lupp (ambii tot din Germania).

Ce a fost in meciul tur, de la Bucuresti.