Astra Giurgiu - West Ham 2-1

Constantin BudescuFoto: afcastragiurgiu.ro

Meciul a inceput cat se poate de prost pentru elevii lui Sumudica, britanicii deschizand scorul chiar din minutul 3 (Lanzini) si egalul din tur (2-2) nu mai conta. Astra are insa un magician in teren, Budescu (min 32 si 36) reusind sa rastoarne situatia pe tabela prin doua goluri frumoase.

West Ham, cu o echipa experimentala totusi, a fortat egalul si intrarea in prelungiri, dar Astra a ramas echipa mai periculoasa ratand cu prea mare lejeritate numeroase ocazii mari de gol pe final.

Constantin Budescu, la Digi Sport: Nu am fost eu eroul. Toti suntem eroi. West Ham de acum este peste echipa Lyon-ului pe care am eliminat-o data trecuta. Nu imi doresc un adversar anume, ci doar s aajungem in grupele EL

0-1: Lanzini a primit un balon la marginea careului mare si l-a invins pe Lung cu un sut langa bara.

1-1: Budescu a primit un balon in jumatatea adversa, a inaintat si a inscris cu un sut in forta de la 23 de metri.

2-1: William a patruns in partea stanga, a centrat in careu si Budescu a marcat cu latul de la 12 metri.

Astra Giurgiu: Lung jr. - Queiros, Gaman, Geraldo (Oros '19), Junior Morais - Seto, Boldrin - Enache, Teixeira (Alibec '67), William - Budescu (Lovin '84). Antrenor: Marius Sumudica.

West Ham United: Randolph - Knoyle, Jenkinson, Henry, Page (Pike '90+2) - Lanzini, Cullen, Poyet, Nolan - Lee (Brown '80), Maiga. Antrenor: Slaven Bilici.

St. Etienne - ASA Targu Mures 1-2

Si ASA Targu Mures a obtinut o victorie de prestigiu in Franta, 2-1 in fata celor de la St. Etienne, dar francezii s-au impus in tur cu 3-0 si se califica in play-off. Tg Mures a condus chiar cu 2-0 (Pedro '39 si Gonzales '62) si sperantele intr-un miracol renasteau. St. Etienne a dovedit insa ca este o echipa puternica si matura, a preluat controlul jocului, iar autogolul lui Gonzales din minutul 72 a lamurit definitiv situatia. Francezii merg mai departe dupa un 4-2 la general.

Puternic sustinuti de cei 40.000 de spectatori prezenti in tribune, jucatorii francezi au fost cei care au incercat sa dicteze ritmul jocului in debutul partidei de pe stadionul ''Geofroy-Guichard", amenintand poarta lui Stancioiu, prin Yohan Mollo si Kevin Monnet-Paquet. Ardelenii nu s-au cantonat insa in aparare, ci au ripostat la randul lor, mai intai prin Nicolas Gorobsov, al carui sut din lovitura libera a fost respins de sub bara transversala de portarul Ruffier (min.12), iar apoi prin Sasa Balic (min.13), Javier Velayos (min.15) si Luis Pedro (min.21), potrivit Agerpres.

ASA Targu Mures a reusit deschiderea scorului in minutul 39, la capatul unei actiuni initiate de Axente, a carui incursiune in careu a fost blocata de fundasii francezi, insa mingea a ajuns la Luis Pedro, care l-a invins pe Ruffier cu un sut de la sapte metri, stabilind astfel rezultatul primei reprize.

Incurajati de acest gol, care le-a reaprins sperantele in calificare, elevii lui Vasile Miriuta au inceput in forta repriza secunda, fiind foarte aproape de a-si dubla avantajul prin Gabi Muresan, blocat in extremis de apararea franceza. Replica celor de la Saint-Etienne nu s-a lasat prea mult asteptata, noul intrat Romain Hamouma expediind balonul in bara laterala a portii lui Stanciou (min.57).

Cei care au marcat, insa, au fost tot jucatorii de la ASA, prin Ivan Gonzalez, care a trimis balonul cu capul in poarta lui Ruffier, de la marginea careului de 6 metri, in minutul 62, dupa o centrare perfecta a lui Jurado. Bucuria oaspetilor a durat doar 10 minute, francezii reusind sa reduca din handicap in urma unui autogol al aceluiasi Ivan Gonzalez, care a deviat cu mana balonul in propria poarta.

Saint-Etienne a fortat apoi egalarea, fara sa reuseasca insa sa mai inscrie pana la finalul jocului. Cu scorul general de 4-2, francezii se califica astfel in play-off-ul Europa League, a carui tragere la sorti va avea loc vineri, la Nyon (Elvetia).

AS Saint-Etienne: 16. Stephane Ruffier ¬ 19. Florentin Pogba, 20. Jonathan Brison, 24. Loic Perrin (capitan), 26. Moustapha Bayal Sall, 29. Francois Clerc (2. Kevin Theophile-Catherine, min.77), 6. Jeremy Clement, 28. Ismael Diomande (18. Fabien Lemoine, min.67), 9. Nolan Roux, 22. Kevin Monnet-Paquet (21. Romain Hamouma, min.55), 11. Yohan Mollo. Antrenor: Christophe Galtier.

Rezerve neutilizate: 30. Jessy Moulin ¬ 32. Benoit Assou-Ekotto, 38. Benjamin Corgnet, 17. Jonathan Bamba.

ASA Tg. Mures: 33. Eduard Stancioiu ¬ 8. Pawel Golanski, 2. Javier Velayos, 3. Sasa Balic, 4. Ivan Gonzalez, 6. Gabriel Muresan (capitan), 44. Sergiu Hanca (9. Filip Jazvic, min.61), 21. Luis Pedro (16. Ramiro Costa, min.72), 25. Nicolas Gorobsov, 11.Ruben Jurado (19. Pablo Brandan, min.46), 20. Mircea Axente. Antrenor: Vasile Miriuta.

Rezerve neutilizate: 1. Adrian Viciu ¬ 13. Robert Candrea, 77. Bruno Martins, 31. Miroslav Manolov.

Arbitru: Craig Pawson; asistenti: Michael Mullarkey, Michael Salisbury; arbitru de rezerva: Robert Madley (toti din Anglia)

Delegat UEFA: Eamon Naughton (Irlanda); observator UEFA pentru arbitri: Leslie Irvine (Irlanda de Nord).

Cartonase galbene: Jonathan Brison (61), Yohan Mollo (90)/Sasa Balic (24), Ivan Gonzalez (86), Pawel Golanski (88), Nicolas Gorobsov (90).