Steaua Bucuresti a ratat calificarea in play-off-ul Ligii Campionilor dupa ce a fost invinsa la Belgrad de Partizan, scor 4-2. Dupa o prima repriza cu un joc bun, campioana Romaniei a intrat la pauza cu avantaj, 2-1. In repriza secunda Varela a fost eliminat dupa un fault in careu ca ultim aparator. Sarbii au ratat penaltyul obtinut, dar apoi s-au dezlantuit marcand de trei ori. In tur, scorul pe National Arena a fost 1-1. Paul Papp a fost eroul negativ al meciului, gresind la mai multe goluri ale lui Partizan, dar si la faza in care capitanul ros-albastrilor a fost eliminat. Steaua va juca in play-off-ul Europa League, pentru calificarea in grupele competitiei.

Desfasurarea partidei:

Min 90+6: Fluier final. Campioana Romaniei paraseste Champions League.

Min 90+1: Gol Partizan. Trujic marcheaza dupa ce Cojocaru respinsese in prima faza sutul sau.

Min 90: Babovic ii lasa locul lui Trujic. Se arata 5 minute de prelungiri.

Min 84: Brasanac suteaza peste poarta lui Cojocaru.

Min 82: Ocazie pentru Partizan, dar Alcenat respinge in corner.

Min 72: Ultima schimbare la Steaua. Iese Breeveld si intra Tudorie.

Min 70: Gabi Iancu intra in locul lui Hamroun.

Min 69: Gol Partizan. Zivkovic il dribleaza in careu pe Alcenat si suteaza la coltul lung, mingea lovind para si intrand in poarta.

Min 68: Papp marcheaza din offside dupa o pasa a lui Tade. Golul este anulat.

Min 63: Ocazie pentru Steaua. Sutul lui Tade trece putin pe langa poarta sarbilor.

Min 61: Prima schimbare la Partizan. Ilic intra in locul lui Bojinov. Breeveld vede cartonasul galben.

Min 60: Gol Partizan. Sutul expediat de Jevtovic din afara careului este deviat de acelasi Papp si il invinge pe Cojocaru.

Min 57: Arbitrul ii arata cartonaj galben si lui Guilherme.

Min 56: Galben si pentru Hamroun dupa o intrare prin alunecare.

Min 53: Cartonaj galben pentru Alcenat dupa un hent.

Min 51: Prima schimbare la Steaua. Radoi il scoate pe Chipciu si il introduce pe Guilhreme.

Min 50: Bara!!! Bojinov suteaza din penalty in stalpul din dreapta portii lui Cojocaru.

Min 47:Varela este eliminat si Partizan primeste penalty dupa inca o greseala mare a lui Paul Papp, care l-a lasat pe Bojinov in situatie de singur cu portarul.

Min 46: Startul partii secunde.

Min 45+1: Pauza la Belgrad.

Min 45: De la margine se arata 1 minut de prelungire.

Min 38: Gol anulat corect pentru Partizan, dupa o pozitie in afara jocului.

Min 33: GOOOl Steaua. Hamroun marcheaza de la 11 metri dupa o minge recuperata de Alcenat in jumatatea adversa si trimisa de Adi Popa in careu.

Min 27: Bara Steaua. Mingea trimisa de Tade, lansat in adancime de Adi Popa, loveste transversala.

Min 26: Lovitura libera pentru Steaua. Chipciu suteaza mult peste poarta.

Min 20: Ocazie pentru Partizan. Babovic reia pe spate din semi-foarfeca, mingea trece putin alaturi.

Min 11: GOOOL Steaua. Muniru egaleaza cu un sut puternic de la 12 metri, dupa o centrare a lui Hamroun si o respingere a unui fundas sarb.

Min 8: Gol Partizan, dupa o greseala mare in apararea Stelei. Papp nu se intelege cu Cojocaru si respinge eronat o minge in careu care ajunge la Babovic si acesta marcheaza cu latul in poarta goala.

Min 3: Prima sansa pentru Steaua. Sutul lui Chipciu este deviat cu capul in corner de un fundas advers.

Min 1: A inceput meciul.

Cele doua formatii:

Partizan: Z. Zivkovic - Vulicevic, Balazic, Fabricio, N. Petrovic - Brasanac, Jevtovic - Oumaru, Babovic, A. Zivkovic - Bojinov

Rezerve: Kljajic - Cirkovic, Bogosavac, Ninkovic, Ilic, Trujic, Saponjic

Antrenor: Zoran Milinkovic

Steaua: Cojocaru - Alcenat, Papp, Varela, Tosca - Sulley Muniru, Breeveld - Ad. Popa, Hamroun, Chipciu - Tade.

Rezerve: Nita - Rapa, L. Filip, Guilherme, Tudorie, Tahar, G. Iancu.

Antrenor: Mirel Radoi