Formatia Astra Giurgiu a invins, joi seara, in deplasare, cu scorul de 1-0 (1-0), echipa scotiana Inverness Caledonian Thistle, in prima mansa a turului doi preliminar al Ligii Europa.

Europa LeagueFoto: Uefa.com

Golul a fost marcat de Budescu, in minutul 24.

Inverness: O. Williams - Warren, Meekings (Raven '80), Devine, D. Williams - Tansey, Draper (Roberts '81), Wedderburn, Doran - Christie - Dani Lopez (Foran '84). Antrenor: John Hughes.

Astra Giurgiu: Lung - Pedro Queiros, Gaman (Oros '47), Geraldo Alves, Junior Morais - Boldrin, Seto, Teixeira - Enache (Stan '71), Budescu (Florea '82), De Amorim. Antrenor: Marius Sumudica.

FC Botosani a fost invinsa, in deplasare, cu scorul de 1-0 (0-0), de echipa poloneza Legia Varsovia.

Golul a fost marcat de Duda, in minutul 78.

Legia Varsovia: Kuciak - Broz, Rzezniczak, Pazdan, Brzyski - Furman, Jodlowiec - Guilherme (Zyro '68), Duda (Masowski '90+3), Kucharczyk - N. Nikolici (Prijovici '68). Antrenor: Henning Berg.

FC Botosani: Iliev - Dimitrov, Miron, Cordos, Acsinte - Cucu - Brata (Ivanovici '69), Vasvari (Robertson '64), R. Costin (Croitoru '84), Batin - Roman. Antrenor: Leo Grozavu.

Rezultate inregistrate in partidele disputate, joi, in prima mansa a turului doi preliminar al Ligii Europa:

Skonto Riga (Letonia) - Debrecen VSC (Ungaria) 2-2

Randers FC (Danemarca) - IF Elfsborg (Suedia) 0-0

FK Jelgava (Letonia) - FK Rabotnicki (Macedonia) 1-0

Dacia Chisinau (Moldova) - MSK Zilina (Slovacia) 1-2

Kairat Alma Ata (Kazahstan) - Alaskert FC (Armenia) 3-0

Sahtior Soligorsk (Belarus) - Wolfsburger AC (Austria) 0-1

AIK Solna (Suedia) - FC Sirak (Armenia) 2-0

Apollon Limassol (Cipru) - FK Trakai (Lituania) 4-0

Beroe Stara Zagora (Bulgaria) - Brondby IF (Danemarca) 0-1

Cerno More Varna (Bulgaria) - Dinamo Minsk (Belarus) 1-1

NK Koper (Slovenia) - Hajduk Split (Croatia) 3-2

Hapoel Beer Sheva (Israel) - FC Thun (Elvetia) 1-1

Mlada Boleslav (Cehia) - Stromsgodset IF (Norvegia) 1-2

Charleroi (Belgia) - Beitar Ierusalim (Israel) 5-1

FK Kukesi (Albania) - Mladost Podgorica (Muntenegru) 0-1

FC Vaduz (Liechtenstein) - Nomme Kalju (Estonia) 3-1

FC Copenhaga (Danemarca) - Newtown AFC (Tara Galilor) 2-0

Trabzonspor (Turcia) - FC Differdange 03 (Luxemburg) 1-0

Lokomotiva Zagreb (Croatia) - PAOK Salonic (Grecia) 2-1

Spartak Trnava (Slovacia) - Linfield FC (Irlanda de Nord) 2-1

Slovan Bratislava (Slovacia) - University College Dublin AFC (Irlanda) 1-0

FK Cukaricki (Serbia) - Qabala FK (Azerbaidjan) 1-0

Ferencvaros Budapesta (Ungaria) - FK Zeljeznicar (Bosnia-Hertegovina) 0-1

FK Vojvodina (Serbia) - Spartaks Jurmala (Letonia) 3-0

Jagiellonia Bialystok (Polonia) - Omonia Nicosia (Cipru) 0-0

Slask Wroclaw (Polonia) - IFK Goteborg (Suedia) 0-0

Inverness Caledonian Thistle (Scotia) - Astra Giurgiu (Romania) 0-1

West Ham United (Anglia) - Birkirkara FC (Malta) 1-0

Legia Varsovia (Polonia) - FC Botosani (Romania) 1-0

HNK Rijeka (Croatia) - Aberdeen FC (Scotia) 0-3

Shamrock Rovers (Irlanda) - Odds BK (Norvegia) 0-2

FH Hafnarfjordur (Islanda) - Inter Baku (Azerbaidjan) 1-2

KR Reykjavik (Islanda) - Rosenborg Trondheim (Norvegia) 0-1

Meciurile retur vor avea loc la 23 iulie.