Steaua Bucuresti a luat o optiune importanta pentru calificarea in turul al treilea preliminar al Ligii Campionilor, dupa ce a invins in deplasare campioana Slovaciei, AS Trencin, cu scorul de 2-0. Dupa o prima repriza in care slovacii au fost mai aproape de gol, Guilherme reusind sa respinga de pe linia portii, Steaua a reusit sa inscrie abia dupa intrarea lui Hamroun, aflat la debut. Acesta a scos mai intai lovitura libera din care Stanciu a deschis scorul, iar la cateva minute a marcat din centrarea lui Adi Popa.

Partida retur se va disputa peste o saptamana, pe "Arena Nationala".

Mirel Radoi: "In prima repriza nu am jucat ce ne-am propus, ne-a fost teama si nu am inteles de ce, trebuia sa aratam cu totul alt fotbal in prima repriza. Ne-am schimbat atitudinea in a doua repriza si cred ca ne-au ajutat si jucatorii care au intrat. Merita felicitari echipa pentru tot efortul depus azi, macar in repriza a doua am aratat cat de cat ceea ce trebuie sa jucam. Sper ca in meciul retur sa nu fie probleme. Vreau sa felicit toata echipa. Tade a facut un joc foarte bun si si-a aratat valoarea, daca se indoia cineva de el".

Desfasurarea partidei:

Min 90+3: Fluier final! Steaua rezolva in mare masura problema calificarii.

Min 90: De la margine se arata 3 minute de prelungiri.

Min 87: Ultima schimbare la Steaua. Tade ii lasa locul lui Tudorie.

Min 81: Schimbare la Steaua. Iese Breeveld si intra Tahar.

Min 79: Koolwijk intra in locul lui Ibrahim.

Min 75: Ibrahim vede cartonasul galben dupa un fault la Muniru.

Min 70: GOOOL Steaua. Hamroun face 2-0 dupa o centrare in fata portii trimisa de Adi Popa.

Min 63: GOOOL Steaua. Nicusor Stanciu executa perfect o lovitura libera din lateral stanga si il surprinde pe Semrinec.

Min 62: Tamas si Wesley primesc cate un cartonas galben dupa o imbrancire in careu.

Min 59: Schimbari in cele doua formatii. La Steaua debuteaza Hamroun in locul lui Chipciu. La Trencin Wesley il inlocuieste pe Guba.

Min 58: Contraatac al slovacilor incheiat cu un sut al lui Guba prins fara probleme de Cojocaru.

Min 51: Madu primeste primul cartonas galben al meciului dupa un fault asupra lui Chipciu.

Min 49: Trencin cere penalty dupa ce mingea centrata de Van Kessel atinge mana lui Tamas in careul Stelei.

Min 46: Incepe a doua repriza fara schimbari in cele doua formatii.

Min 45: Pauza pe stadionul din Zilina.

Min 39: Ocazii mari pentru Trencin. Intai Guilherme scoate de pe linia portii, apoi Cojocaru respinge in corner. Ambele suturi i-au apartinut lui Van Kessel.

Min 37: Presiune a Stelei care e tot mai aproape de poarta slovacilor.

Min 34: Gol anulat pentru Steaua. Varela a introdus mingea in poarta dupa o lovitura libera executata de Stanciu. Asistentul l-a semnalizat in afara jocului.

Min 33: Sut al lui Bero de la 22 de metri, pe langa poarta lui Cojocaru.

Min 28: Centrare Adi Popa din partea dreapta, Tade aflat singur in 6 metri nu ajunge la minge.

Min 22: La meci sunt prezenti si aproximativ 200 de suporteri romani, din cei 7.500 fani aflati pe stadion.

Min 15: Steaua face un pressing bun in jumatatea slovacilor, dar fara rezultate pentru moment.

Min 9: Inceput de meci linistit, fara ocazii de poarta. Cele doua echipe joaca pe contre incercand fiecare sa puna stapanire pe mijlocul terenului.

Min 1: Fluier de inceput al meciului.

Cele doua echipe:

Trencin: Semrinec - Cogley, Ramon, Rundic, Madu - Ibrahim, Lobotka, Bero - Guba, Jairo, Van Kessel

Rezerve: Chovan - Skovajsa, Klescik, Koolwijk, Opatovsky, Janco, Wesley

Antrenor: Martin Sevela

Steaua: Cojocaru - Papp, Varela, Tamas, Guilherme - Breeveld, Muniru - Ad. Popa, Stanciu, Chipciu - Tade;

Rezerve: Nita - Rapa, Tosca, Hamroun, Tahar, Tudorie, Iancu;

Antrenor: Mirel Radoi

Arbitru: Alejandro Hernandez, asistenti: Teodoro Sobrino, Cesar Fernandez (toti din Spania)