ASA Targu Mures castiga Supercupa Romaniei dupa 1-0 cu Steaua, prin golul marcat de Mircea Axente in minutul 63. Meciul a fost unul de vacanta, fara prea multe faze de gol si executii spectaculoase. Daca Mirel Radoi isi incepe cariera de antrenor o finala pierduta, de cealalta parte, Dan Petrescu castiga primul si ultimul meci pe banca celor de la ASA, iar maine va parasi echipa.

Supercupa RomanieiFoto: Hotnews

Dan Petrescu: "A fost o luna incredibil de grea, am facut miracole, am cumparat 12 jucatori, dupa care s-a intamplat ce s-a intamplat. N'Doye s-a antrenat doar 4 zile si a jucat excelent. Am avut probleme mari, a trebuit sa schimb ceva pentru ca echipa nu a aratat foarte bine la antrenament. Steaua a fost mult mai buna in prima repriza, am fost marcati de evenimente, dar i-am certat zdravan la pauza. Le-am zis: vreti sa plec de acum? Si s-a vazut. Este foarte greu sa plec acum. Daca nu erau acele probleme ma gandeam sa raman, chiar daca era o oferta extraordinara pentru mine si familia mea. N-am niciun mesaj pentru Becali, eu mi-am facut datoria pe unde am fost. Lui Radoi ii urez multa bafta in cariera lui de antrenor, va avea presiune mare. Nu stiu cum e in China, sper sa fie ca in Rusia".

Mirel Radoi: "Trebuie sa ne aducem aminte ca am intalnit o echipa care a trecut printr-o perioada dificila si care s-a motivat mai mult decat noi. Eu si staful suntem vinovati pentru acest rezultat, poate ca nu am reusit sa ii motivam pe jucatori pentru aceasta partida. Nu ne putem ascunde in spatele motivului ca am fi obositi dupa cantonament, si ASA e in aceeasi situatie. Atitudinea si responsabilitatea ne-au costat in aceasta seara. Felicitari celor de la ASA ca au stiut sa fie mai motivati decat noi!".

Principalele faze ale meciului:

Min 90+4: Fluier final! ASA Targu Mures castiga Supercupa Romaniei.

Min 90+3: Ultima schimbare la ASA: Iese Romario si intra Manolov.

Min 90: Meciul intra in prelungiri. Steaua nu gaseste drumul spre egalare.

Min 86: Ocazie buna pentru Steaua. Stanciu centreaza din stanga, dar Ripa lufteaza din pozitie de gol.

Min 83: Golanski ii lasa locul lui Hanca.

Min 74: Juniorul Vlad Mihalcea debuteaza la Steaua inlocuindu-l pe Sulley Muniru.

Min 69: Incaierare intre jucatorii celor doua echipe dupa un fault asupra lui Gradinaru. Romario si Nicusor Stanciu vad cate un galben.

Min 68: Tahar intra in locul lui Neagu. Marius Constantin primeste cartonasul galben.

Min 65: Si Gabi Muresan vede galben.

Min 63: GOOOOL ASA Targu Mures. Golanski centreaza din partea dreapta, Cojocaru ezita sa iasa si Mircea Axente deviaza acrobatic in poarta.

Min 60: Schimbare la ASA: Varga ii lasa locul lui Louis Pedro.

Min 58: Reluare din semi-foarfeca a lui Romario dupa centrarea lui Varga, dar Cojocaru are un reflex excelent.

Min 57: Sut cu dreptul al lui Chipciu de la 20 de metri, putin pe langa poarta.

Min 53: Cartonas galben pentru Golanski dupa o intrare cu talpa la Chipciu.

Min 49: Prima ocazie importanta a partidei. Chipciu suteaza puternic sub bara din lovitura libera, Stancioiu respinge greu in corner.

Min 47: Sut al lui N'Doye de la marginea careului care trece putin pe langa poarta Stelei.

Min 46: Startul reprizei secunde.

Min 45+2: Pauza pe stadionul Farul din Constanta.

Min 45: Dancian Varga vede primul cartonas galben al partidei pentru proteste, dupa un fault asupra lui Nicusor Stanciu.

Min 44: Gabi Iancu s-a accidentat si este inlocuit de Razvan Gradinaru.

Min 36: Centrare a lui Ripa din partea dreapta pentru Tudorie care suteaza la coltul scurt. Stancioiu retine.

Min 29: Lovitura libera de la 25 de metri executata de Iancu peste poarta.

Min 22: Gorobsov reia slab cu capul de la 10 metri, Cojocaru retine.

Min 19: Sut expediat de Gabi Muresan de la marginea careului stelist pe langa poarta lui Cojocaru.

Min 15: Meci echilibrat dupa primul sfert de ora. Cele doua echipe isi disputa centrul terenului, cu un usor plus pentru Steaua, dar fara ocazii importante de gol.

Min 10: Primul sut pe poarta. Chipciu trage de la distanta, dar portarul Stancioiu reuseste sa prinda cu emotii, in doi timpi.

Min 6: Lovitura libera executata de Iancu, Stancioiu boxeaza.

Min 5: Corner pentru Steaua executat de Stanciu, ASA respinge.

Min 1: A inceput partida.

Cele doua formatii:

Steaua: Cojocaru - Rapa, Tamas, Varela (c), Tosca - Muniru, Neagu - G. Iancu, N. Stanciu, Chipciu - Tudorie

Rezerve: Nita - Papp, Guilherme, V. Mihalcea, Breeveld, Tahar, Gradinaru

Antrenor: Mirel Radoi

ASA: Stancioiu - Golanski, Marius Constantin, Bejan, Brandan - G. Muresan, Gorobsov - Varga, N'Doye, Romario - Axente

Rezerve: Fejer, Balic, Jurado, Bucsa. Pedro, Manolov, Hanca

Antrenor: Dan Petrescu

Arbitru: Radu Petrescu (Bucuresti) Asistenti: Sebastian Gheorghe (Suceava), Ovidiu Artene (Vaslui)