Federatia Croata de Fotbal si-a cerut scuze dupa ce pe terenul de fotbal pe care s-a jucat vineri seara meciul cu Italia din preliminariile Campionatului European din 2016 a fost inscriptionata o svastica, potrivit BBC. Svastica, cunoscuat drept simbol nazist, a putut fi observata pe gazon in prima repriza a meciului, iar personalul stadionului a incercat sa o acopere in pauza fara a avea prea mare succes. Este neclar deocamdata daca simbolul a fost realizat prin tunderea gazonului sau a fost vopsit pe iarba.

Simbol nazist, pe gazonul pe care s-a disputat meciul Croatia-ItaliaFoto: captura CBC.ca

"Este un act de sabotaj si o infractiune", a declarat Tomislav Pacak, purtatorul de cuvant al Federatiei Croate de Fotbal (HNS). "Asteptam ca politia sa ii identifice pe cei care au facut asta. Este o rusine nu doar pentru HNS, ci pentru intreaga Croatie", a adaugat Pacak.

"Din cate am aflat, simbolul a fost imprimat pe gazon cu 24-48 de ore inaintea meciului, astfel incat sa fie vizibil in timpul meciului", a adaugat Pacak.

"Ne cerem scuze pentru simbolul nazist tuturor fanilor care au urmarit meciul la televizor, ambelor echipe si invitatilor nostri din Italia", a declarat reprezentantul Federatiei.

Pacak a mai precizat ca UEFA a fost informata in legatura cu acest incident.

Meciul de vineri s-a jucat fara public dupa ce Croatia a fost sanctionata pentru scandari rasiste ale suporterilor in timpul unui meci cu Norvegia desfasurat in martie.

Reprezentativa Croatiei a remizat vineri, pe teren propriu, scor 1-1, cu nationala Italiei, in preliminariile Campionatului European din 2016. Meciul s-a disputat fara public, Croatia fiind sanctionata pentru scandarile rasiste ale fanilor la jocul din martie cu Norvegia.