FC Sevilla a castigat finala Europa League invingand Dnipro cu 3-2 in urma uneia dintre cele mai frumoase finale din ultimii ani.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

Ucrainenii au deschis repede scorul prin Kalinic (min 7), dar jucatorii lui Unai Emery au revenit rapid in avantaj prin golurile marcate de Krychowiak (min 28) si Bacca (min 31). Sevilla parea pe val si controla jocul, dar Dnipro nu a acuzat socul golurilor primite in mai putin de 4 minute, iar Rotan speculeaza o greseala colectiva in apararea spaniola si aduce egalarea chiar inainte de pauza (min 44).

Jucatorul serii a fost insa atacantul Bacca, care este lansat decisiv in careu, controleaza bine mingea si suteaza cu exteriorul piciorului stang imparabil pentru portarul ucrainean. 3-2 din minutul 73, iar Sevilli nu a mai avut nicio problema pana in final castigand meritat o finala superba.

FC Sevilla are acum patru trofee ale Ligii Europa in palmares: 2005/2006, 2006/2007, 2013/2014 si 2014/2015, devenind cea mai titrata echipa a acestei competitii, potrivit Mediafax.

Dnepr Dnepropetrovsk: Boiko - Fedetki, Douglas, Seberiasko, Leo Matos - Kankava (Sakov '85), Fedorciuk (Bezus '68) - Matheus, Rotan, Konoplianka - Kalinici (Selezniov '78). Antrenor: Miron Markevici. FC Sevilla: Rico - Aleix Vidal, Daniel Carrico, Kolodziejczak, Tremoulinas - Mbia, Krychowiak - Reyes (Coke '59), Banega (Iborra '87), Vitolo - Bacca (Gameiro '82). Antrenor: Unai Emey. Fundasul Alexandru Vlad a fost pe banca de rezerve la Dnepr Dnepropetrovsk. Cartonase galbene: Kankava '17, Kalinici '45+2, Bezus '70, Rotan '75, Leo Matos '83 / Daniel Carrico '62, Bacca '74.