Real Madrid nu a reusit sa remonteze pe teren propriu diferenta de scor din tur (2-1) si a incheiat la egalitate returul semifinalei Champions League cu Juve, 1-1, rezultat care-i duce pe torinezi in finala dupa o asteptare de 12 ani.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

Cosmarul madrilenilor a fost si in aceasta seara tocmai fostul lor jucator, Alvaro Morata, despre care presedintele madrilen Florentino Perez spunea ca nu are valoare de Real. In schimb, Morata a ales sa nu se bucure la gol in semn de respect pentru suporterii de pe Bernabeu.

Cristiano Ronaldo a deschis scorul din penalty pentru Real in minutul 22 si toate pronosticurile specialistilor mergeau spre o calificare fara mari probleme pentru trupa lui Ancelotti. Italienii nu s-au dat batuti, au practicat un fotbal mai curajos chiar decat in tur si au reusit egalarea prin Alvaro Morata in minutul 58.

Real s-a aruncat in atac, au avut ocazii mari de a trimite meciul in prelungiri, dar Juve a dat dovada de o disciplina tactica incredibila si o aparare de fier.

fotogalerie uefa.com

Real Madrid: Casillas - Carvajal, Varane, Sergio Ramos, Marcelo - J. Rodriguez, Kroos, Isco - Bale, Benzema (Hernandez '67), C. Ronaldo. Antrenor: Carlo Ancelotti.

Juventus Torino: Buffon - Lichtsteiner, Bonucci, Chiellini, Evra - Marchisio, Pirlo (Barzagli '79), Pogba (Pereyra '89) - Vidal - Tevez, Morata (Llorente '84). Antrenor: Massimiliano Allegri.

Cartonase galbene: Isco '32, J. Rodriguez '44 / Tevez '70, Lichtsteiner '76.

Arbitri: Jonas Eriksson (central) - Mathias Klasenius, Daniel Warnmark (asistenti) - Martin Strombergsson, Markus Strombergsson (asistenti suplimentari) - Daniel Gustavsson (rezerva) - toti Suedia.

Delegat UEFA a fost slovenul Dane Jost, iar observator de arbitri olandezul Jaap Uilenberg, potrivit Mediafax.

In finala Ligii Campionilor, care va avea loc la 6 iunie, la Berlin, Juventus Torino va intalni echipa spaniola FC Barcelona, care a trecut, cu scorul general de 5-3, de formatia germana Bayern Munchen.