Nationala de tineret a Romaniei a pierdut la limita amicalul de lux contra Olandei, campioana Europei la turneul din aceasta vara destinat jucatorilor sub 21 de ani. Unicul gol al intalnirii a fost marcat in minutul 45 de Royston Drenthe, jucator la Real Madrid. Pentru tricolori, Bogdan Stancu a ratat un penalti in minutul 51.

Selectionerul Emil Sandoi nu s-a putut baza in acest joc pe vedeta echipei de tineret, Claudiu Keseru, jucatorul echipei franceze Nantes. Acesta a suferit o entorsa in partida contra Maltei (scor 4-0 pentru Romania), disputata vineri in preliminariile EURO 2009, si va fi indisponibil pentru trei saptamani.

Partida s-a disputat in localitatea olandeza Venlo. Meciul a fost arbitrat de luxemburghezul Luc Wilmes, care a aratat doua cartonase galbene, lui Hristu Chiacu si Laszlo Sepsi.

Acesta este singurul esec al reprezentativei pregatite de Emil Sandoi in 2007. In acest an, Romania U21 a remizat de doua ori cu Franta, in preliminariile EURO 2009, si a incheiat tot la egalitate cu Anglia, in deplasare, intr-un joc amical.

Echipa Olandei a castigat in aceasta vara Campionatul European de tineret pentru a doua oara consecutiv.