Anglia a trecut de Austria cu 1-0, intr-un joc amical programat la Viena, prin golul marcat de Peter Crouch cu un minut inainte de pauza, acesta reluand in plasa centrarea perfecta a lui David Beckham. Vestea proasta pentru englezi vine insa din partea lui Michael Owen, atacantul suferind o noua accidentare care il face indisponibil pentru meciul pe care Anglia il va sustine miercuri, impotriva Croatiei, in calificarile pentru EURO 2008.

Deja ramas fara Wayne Rooney, de asemenea accidentat, selectionerul Steve McClaren va avea probleme in alcatuirea echipei, fundasii John Terry si Rio Ferdinand fiind si ei indisponibili, primul din cauza unei accidentari, al doilea din cauza suspendarii venite pentru cumul de cartonase galbene.

Partida de la Viena a fost modesta din punct de vedere al ocaziilor de gol, doar Crouch fiind aproape de dubla in repriza secunda, cand lovitura sa de cap din apropiere a fost respinsa de portarul gazdelor, Alex Manninger. Austria, co-organizatoare a EURO 2008, alaturi de Elvetia, a castigat in 2007 un singur joc.

Jocul dintre Anglia si Croatia, programat pe Noul Wembley ar putea ramane fara importanta, Anglia fiind aproape de a rata calificarea la turneul final daca Rusia va invinge sambata Israelul, iar Croatia nu va pierde in Macedonia.