Am avut o seara interesanta de Liga Campionilor cu madrilenii lui Diego Simeone in prim plan.

Atletico a terminat in avantaj minim primele 90 de minute cu Leverkusen, scor 1-0 (0-1 in tur), si s-a ajuns la prelungiri si lovituri de departajare unde jucatorii nemti au cedat si au ratat de 3 ori, iar Atletico e in sferturi.

La finalul celor 120 de minute de joc, Atletico a condus cu scorul de 1-0, prin golul marcat de M. Suarez, in minutul 27, potrivit Mediafax.

In tur, Bayer Leverkusen s-a impus, pe teren propriu, cu scorul de 1-0.

La loviturile de departajare, pentru Atletico Madrid au marcat Griezmann, M. Suarez si Torres, in timp ce Raul Garcia si Koke au ratat. Pentru Bayer Leverkusen au marcat Rolfes si Castro, iar Calhanoglu, Omer Toprak si Kiessling au ratat.

Atletico Madrid: Moya (Oblak '23) - Juanfran, Miranda, Gimenez, Gamez - Cani (Raul Garcia '46), Koke, M. Suarez, Arda Turan - Mandzukici (Torres '83), Griezmann. Antrenor: Diego Simeone.

Bayer Leverkusen: Leno - Hilbert, Omer Toprak, Spahici, Wendell - Castro, L. Bender (Papadopoulos '104) - Bellarabi, Calhanoglu, Heung-Min Son (Rolfes '77) - Drmici (Kiessling '69). Antrenor: Roger Schmidt.

Arsenal a sperat pana in ultima clipa intr-o calificare miraculoasa pe terenul celor de la AS Monaco dupa ce au pierdut pe teren prorpiu cu 3-1. Miracolul a fost aproape, londonezii castigand cu 2-0, insuficient insa si monegascii merg in fazele superioare.

Marti, golurile invingatorilor au fost marcate de Giroud '36 si Ramsey '79.

AS Monaco: Subasici - Fabinho, Abdennour, Wallace, Kurzawa - Kondogbia, Toulalan - Dirar (Elderson '86), Moutinho, Martial (Ferreira-Carrasco '59) - Berbatov (Bernardo Silva '70). Antrenor: Leonardo Jardim.

Arsenal Londra: Ospina - Bellerin, Mertesacker, Koscielny, Monreal (Gibbs '83) - Coquelin (Ramsey '63), Cazorla - A. Sanchez, Ozil, Welbeck (Walcott '72) - Giroud. Antrenor: Arsene Wenger.