Formatia Rapid a invins, luni, in deplasare, cu scorul de 1-0 (1-0), echipa Gaz Metan Medias, in ultimul meci al etapei a XX-a a Ligii I, anunta Mediafax.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Gecov, in minutul 18, care a profitat de o respingere in fata a portarului Plesca.

Gaz Metan Medias: Plesca - Zaharia, Muth, Velazquez, Szilagyi - Tahar, Cristea - C.Petre (Vitinho '57), Figliomeni (Munteanu '73), Llullaku (Curtean '57) - Roman. Antrenor: Dan Matei

Rapid Bucuresti: Buchta - Sapunaru, Borda, Cmovs, J.Oriol - Garai, Gecov - Meulens (E. Oriol '46), Pancu (Cerlinca '71), Coimbra (Al. Dan '84)- Benson. Antrenor: Cristian Pustai

Cartonase galbene: Muth '61, Tahar '76, Roman '89 / Coimbra '48, Benson '90, Al, Dan '90+3

Arbitri: Radu Petrescu - Dragos Iliescu, Adrian Marginean - Denis Haidiner, Paul Unimatan - Alexandru Voda

Observator: Viorel Ilinca, Florin Hincu.

Petrolul a pierdut in fata celor de la CSMS Iasi si a cazut din nou la opt puncte de liderul Steaua. Amenintati de retrogradare, moldovenii au inceput excelent partida de la Ploiesti si au deschis rapid scorul prin Ciucur, conform Digisport.ro.

"Lupii galbeni" au replicat doar prin Teixeira, dar nici acesta n-a facut diferenta. Veteranul Petroului si-a incercat sansa din toate pozitiile, insa cand nu s-a opus bara, cum a fost la faza din minutul 31, atunci s-a opus Grahovac, goalkeeperul moldovenilor.

Ocaziile s-au razbunat cu un sfert de ora inainte de final, dar si gratie inspiratiei lui Nicolo Napoli. Intrat de cinci minute pe teren, rezerva Braga a marcat spectaculos si Iasiul s-a impus cu 2-0 pe "Ilie Oana".

Moldovenii au obtinut astfel a treia victorie la rand din retur, la fel ca si ASA Targu Mures, dar au si provocat prima infrangere pentru Mircea Rednic de la revenirea la Petrolul.