Romania a castigat partida amicala cu Danemarca de pe Arena Nationala, "dubla" lui Claudiu Keseru (53', 59') stabilind invingatoarea (2-0). Dupa o prima repriza anosta, tricolorii au lovit decisiv in a doua repriza. Eric Bicfalvi a debutat la prima reprezantativa, iar Paul Papp a aratat si impotriva nordicilor ca poate fi o solutie chiar si pentru ofensiva (a fost din nou aproape sa inscrie).

Anghel IordanescuFoto: HotNews / DP
  • A fost ultimul meci al Romaniei din acest an.
  • Partida cu Danemarca a reprezentat debutul lui Eric Bicfalvi la prima nationala a Romaniei.
  • Spectatorii de la una din peluze au scandat impotriva conducerii FRF si au purtat tricouri pe care era inscriptionat "Stop abuzurilor".
  • Prin dubla reusita impotriva nordicilor, Claudiu Keseru a ajuns la cota trei goluri pentru prima reprezentativa a Romaniei.
  • Lucian Sanmartean a fost urmarit de reprezentanti ai gruparii Chievo Verona, din Serie A.

Desfasurarea Live Text a partidei Romania - Danemarca:

Final de partida: Romania - Danemarca 2-0, dupa o partida in care tricolorii au merita victoria (cel putin dupa evolutia din a doua repriza)

S-au aratat trei minute de prelungire

83' Pintilii l-a inlocuit pe Prepelita

83' Keseru este aproape de a marca al treilea gol, insa sutul sau cu piciorul drept se duce putin pe langa poarta oaspetilor

80' Luchin a intrat pe teren in locul lui Papp

79' Simon Poulsen intra in locul lui Boilesen

Danezii incearca sa inscrie macar golul de onoare

74' Vibe a fost inlocuit de Poulsen

70' Hansen a intrat pe teren in locul capitanului Kvist

70' Chiriches este inlocuit de Moti

69' Andersen iese dintre buturi si il blocheaza pe Adi Popa

63' Maxim este inlocuit de Bicfalvi. Fostul jucator al Stelei a debutat la prima reprezentativa a Romaniei

61' Papp primeste cartonasul galben, dupa un fault dur

59' Tricolorii intercepteaza o minge, aceasta ajunge la Keseru, iar sutul perfect al atacantului trimite mingea aproape de vinclul portii oaspetilor. Romania conduce cu 2-0, dupa un gol absolut minunat marcat de Keseru

58' Acelasi Maxim intoarce un adversar, suteaza puternic, dar Andersen respinge

55' Maxim scapa singur spre poarta oaspetilor, incearca o "scarita", dar mingea se duce agonizant pe langa bara portii nordicilor. Ocazie imensa pentru tricolori...

53' Chipciu inventeaza o pasa superba, la limita offside-ului, pentru Keseru, iar acesta deschide scorul dupa l-a driblat pe portarul Andersen. Romania - Danemarca 1-0

50' Bendtner il intoarce pe Papp, suteaza in diagonala, dar Pantilimon retine

Danezii sunt mai periculosi in debutul reprizei secunde

46' Vestegaard si Bech sunt noutatile lui Morten Olsen pentru a doua repriza. Cei inlocuiti au fost Christiansen si Kjaer

46' Adi Popa si Chipciu au intrat pe teren, cei inlocuiti au fost Enache si Sanmartean

A inceput repriza a doua

Pauza pe "Arena Nationala" - Dupa 45 de minute de fotbal sarac, cele doua echipe se afla la egalitate, scor 0-0. Nicio ocazie de gol

S-a aratat un minut de prelungire

O noua perioada anosta pe "Arena Nationala", in unele momente acest meci pare doar o obligatie pentru cei 22 de jucatori

28' Pantilimon retine fara emotii un sut centrare al oaspetilor

26' Andersen (accidentat) a fost inlocuit de Wurtz

23' Papp ia o actiune pe cont propriu, suteaza violent, dar mingea se duce putin peste transversala. Aparatorul nationalei are o mare pofta de gol in ultima perioada...

12' Tricolorii inscriu dupa o faza incalcita in careul mic al oaspetilor, insa reusita este anulata pentru un fault in atac facut de Papp. Fundasul nationalei noastre se afla din nou intr-o pozitie de finalizare (n.r. a marcat ambele goluri ale Romaniei in victoria cu 2-0 obtinuta in fata Irlandei de Nord)

8' Actiune cursiva a oaspetilor, mingea ajunge la Andersen, dar sutul acestui nu gaseste spatiul portii Romaniei. Din trei pase, danezii au destabilizat apararea tricolora

Danezii combina mai mult, nordicii domina centrul terenului. Momentan, tricolorii se chinuie sa "lege" mai mult de doua pase

4' Kvist reia cu capul, de la marginea careului mic, dar mingea se duce peste poarta lui Pantilimon

A inceput partida

Aproximativ 10.000 de suporteri sunt pe Arena Nationala. Vremea rece si lipsa mizei au facut ca lumea sa nu se inghesuie la aceasta partida amicala

Echipe:

Romania: Pantilimon - Papp (Luchin '80), Chiriches (Moţi '70), Gardos, Rat - Hoban, Prepelita (Pintilii '84) - Enache (Ad. Popa '46), Maxim (Bicfalvi '64), Sanmartean (Chipciu '46) - Keseru. Selectioner: Anghel Iordanescu.

Danemarca: S. Andersen - Jacobsen, Kjaer (Vestergaard '46), Bjelland, Boilesen (S. Poulsen '79) - Christiansen (Bech '46), Jorgensen (Hansen '70), Thomsen - Vibe (Y. Poulsen '73), Bendtner, L. Andersen (Wurtz '28). Selectioner: Morten Olsen.

Cartonas galben: Papp '61.