Steaua Bucuresti a castigat cu 2-1 meciul de pe teren propiu cu portughezii de la Rio Ave, eroul Stelei fiind Raul Rusescu care a reusit o dubla in prima repriza (17' si 45'), al doilea gol fiind o bijuterie, executie la coltul lung de la peste 25 de metri. Cu 5 goluri marcate pana acum, atacantul stelist devine golgeterul competitiei. Il remarcam si pe Iasmin Latovlevici care a pasat decisiv la fiecare gol.

Raul Rusescu Foto: AGERPRES

Del Valle nu s-a lasat mai prejos de Rusescu si a inscris in debutul reprizei secunde (47') cu un sut la vinclu de la distanta, iar portighezii au reintrat in joc punand presiune la poarta stelista.

Stelistii au fost salavati in cateva randuri de acelasi excelent Arlauskis, dar au depasit repede momentele dificile si au gestionat bine repriza incheind jocul cu doua bare.

Aaalborg a reusit supriza in grupa invingand pe Dinamo Kiev cu 3-0

GSP:Prin "dubla" din prima repriza, Rusescu a ajuns la 12 goluri in cupele europene pentru Steaua si a urcat pe 4 in clasamentul marcatorilor "all-time", egalindu-l pe Gica Hagi la numarul de reusite.