Romania a aratat impotriva Finlandei (2-0, preliminarii CE 2016) ca este o echipa admirabila atunci cand vine vorba de jocul bazat pe pase trimise in lateral, in propria jumatate de teren. Dupa o prima repriza mediocra, tricolorii s-au trezit la viata odata cu intrarea lui Lucian Sanmartean. Mijlocasul de creatie a oferit doua pase de gol (Bogdan Stancu a reusit "dubla") si a contribuit si la eliminarea unui adversar (Ring '56). In urma acestui rezultat, prima reprezentativa a acumulat sapte puncte, iar acum asteapta meciul cu Irlanda de Nord (liderul surpriza al grupei - maxim de puncte acumulate).

6 Feroe 0 (1-6).

* Primele doua clasate se califica la turneul final european.

Desfasurarea Live Text a partidei Finlanda - Romania:

Final de partida: Finlanda - Romania 0-2

S-au aratat trei minute de prelungire

88' Rusescu tirmite peste poarta din apropiere

86' Stancu a fost inlocuit de Rusescu

84' Enache a intrat in locul lui Tanase

83' Sanmartean ofera inca o pasa de gol: ii trimite lui Bogdan Stancu, iar acesta inscrie cu un sut cu mult efect, la coltul lung. Finlanda - Romania 0-2

82' Gazdele pleaca pe un contraatac periculos dupa o minge pierduta de Torje - Tatarusanu iese dintre buturi si retine intr-o actiune importanta pentru finlandezi

80' Chiriches intervine excelent la o actiune periculoasa a gazdelor

77' Inca o eroare in defensiva tricolorilor - mingea ajunge la Markkanen, dar sutul acestuia este deviat de Luchin

75' Mäenpää respinge sutul in forta al lui Tanase

Romania nu poate sa domine partida nici macar cu un jucator mai mult pe teren

66' Tanase face inca un fault inutil, este insa iertat de central - un cartonas galben ar fi insemnat elimnarea (mai are un avertisment)

64' Pohjanpalo a intrat in locul lui Hetemaj

56' Sanmartean ii face rost lui Ring de al cartonas galben, iar jucatorul finlandez este eliminat. In doar cateva minute, Lucian Sanmartean a contribuit decisiv la doua momente foarte importante pentru tricolori (cum poate fi tinut pe banca un asemenea jucator?)

54' Sanmartean centreaza perfect dintr-o lovitura de colt, iar Bogdan Stancu deschide scorul cu o lovitura de cap din apropiere

52' Ring este avertizat cu cartonas galben

Romania a inceput si a doua repriza la fel cum a terminat-o pe prima: cu un joc care seamana cu cel al unei echipe din liga a doua

49' Chipciu (accidentat) este inlocuit de Sanmartean (unul din cei mai buni tricolori in partida contra Ungariei)

46' Riski i-a luat locul lui Pukki la finlandezi

A inceput repriza a doua

Pauza: Finlanda - Romania 0-0, dupa o prima repriza mediocra a echipei lui Victor Piturca

45' Pintilii trimite pe langa dintr-o pozitie favorabila. Actiunea tricolorilor a fost insa una absolut intamplatoare

44' Bogdan Stancu primeste cartonasul galben

Tricolorii reusesc, uneori, sa lege doua pase consecutive...au insa probleme cand vine vorba de a treia

Romania joaca admirabil pentru o echipa care trimite pase doar in lateral si in propria jumatate de teren

34' Tanase trimite previzibil, Mäenpää retine fara nicio emotie. A fost primul sut al Romaniei pe spatiul portii adversarilor, iar acesta a venit in minutul 34...

33' Centrarea lui Torje (dintr-un corner) nu este ajunsa de Luchin

28' Sutul lui Pukki, in diagonala, este deviat de apararea tricolora, finlandezii sunt periculosi pe extreme

Bogdan Stancu este izolat intre finlandezi, atacantul nostru se afla in permanenta intre trei adversari. Diferenta mare intre compartimentele tricolorilor

Romania este incapabila, pana in acest moment, sa fie periculoasa. Nationala noastra combina greoi si previzibil, iar actiunile sunt blocate fara nicio emotie de finlandezi

14' Hetemaj se intoarce cu mare lejeritate, desi avea doi adversari langa el, insa sutul acestuia, la coltul scurt, este respins cu dificultate de Tatarusanu. Apararea Romaniei este una nesigura

12' Sutul lui Hoban, cu pamantul - in diagonala, se duce putin pe langa coltul lung al portii lui Mäenpää. Prima actiune mai periculoasa a tricolorilor

8' Tanase primeste cartonasul galben. Mijlocasul a facut un fault inutil, intr-o zona care nu era deloc periculoasa pentru poarta lui Tatarusanu...

Jucatorii lui Victor Piturca par usor fara vlaga in acest inceput de partida, tricolorii se gasesc cu dificultate

2' Apararea tricolora balbaie o minge in careul mare, insa din fericire gazdele nu profita

A inceput partida dintre Finlanda si Romania

Echipe:

Finlanda: Mäenpää - Arkivuo, Moisander (cpt), Toivio, Hurme - Hetemaj (Pohjanpalo '64), Sparv, Ring - Eremenko, Pukki (Riski '46), Hämäläinen (Markkanen '74). Selectioner: Mixu Paatelainen.

Romania: Tatarusanu - Luchin, Chiriches, Dragos Grigore, Rat - Hoban, Pintilii - Torje, Chipciu (Sanmartean '49), Tanase (Enache '84) - Stancu (Rusescu '86). Selectioner: Victor Piturca.

Palmaresul lui Victor Piturca la prima reprezentativa:

96 de partide: 53 de victorii, 23 de remize, 20 de infrangeri. Golaveraj: 161-80.

Finlanda vs Romania, de-a lungul timpului:

Victorii Finlanda: 0

Remize: 2

Victorii Romania: 7

Cea mai categorica victorie: 9-0, pe 14 octombrie 1973 - preliminarii CM 1974.

Palmares Romania:

655 de partide disputate: 291 de victorii, 164 de egaluri, 199 infrangeri. Golaveraj: 1087-847.