Selectionerul nationalei Romaniei, Victor Piturca, a declarat, duminica seara, in conferinta de presa de dupa victoria din meciul cu Grecia, scor 1-0, ca "tricolorii" au luat o optiune serioasa pentru calificarea la campionatul European din 2016. "Am luat o optiune serioasa de a fi prezenti la Euro-2016. Am jucat perfect din punct de vedere tactic. Nu sunt suparat pe Marica, deoarece nu merita sa fie eliminat", a spus Piturca. Presedintele Federatiei Romane de Fotbal, Razvan Burleanu, a declarat, duminica seara, ca dupa victoria Romaniei din meciul cu Grecia, scor 1-0, in opinia sa selectionerul Victor Piturca nu are motive sa plece de la echipa nationala, potrivit Mediafax.

Selectionerul Romaniei considera ca tactica din aceasta seara a fost mai buna decat cea aleasa in primul meci al barajului pentru calificarea la Cupa Mondiala. "A fost un meci dificil, dar bucuria este foarte mare, de nedescris. O victorie normala dupa prima repriza. Grecii au suferit la capitolul fizic si la capitolul concentrare. Am castigat trei puncte in fata celei mai bune echipe din grupa, iar sansele noastre sunt reale. Sunt foarte mari. Dupa eliminarea lui Marica nu am schimbat nimic din ceea ce lucrasem, dar am jucat fara varf. Nu am mai avut forta pe atac, dar am reusit cateva raiduri periculoase. Este de aplaudat sacrificiul facut de toti jucatorii. La meciul tur din barajul pentru Cupa Mondiala am jucat mult mai avantat, iar acum i-am asteptat in terenul propriu si a fost o tactica buna. Urmeaza doua meciuri extrem de dificile", a afirmat Piturca la Digi Sport.

"Dupa acest rezultat cred ca Victor Piturca nu mai are niciun motiv sa plece", a declarat duminica seara presedintele Fedratiei Romane de Fotbal, Razvan Burleanu. El a mai afirmat ca inca nu este jucata calificarea la Campionatul European, dar victoria obtinuta la Pireu ajuta foarte mult. "As putea spune ca avem intr-adevar o generatie de eroi, mai ales dupa cum a evoluat meciul in a doua repriza. Am avut foarte mari emotii inca din primul minut. Calificarea inca nu s-a jucat, dar in mod cert aceasta victorie ne ajuta foarte mult", a precizat presedintele FRF.

Reprezentativa Romaniei a debutat cu o victorie in preliminariile Campionatului European din 2016, scor 1-0 cu nationala Greciei, duminica seara, pe stadionul Georgios Karaiskakis din Pireu, in prima etapa a grupei F, joc in care "tricolorii" au evoluat in inferioritate numerica din minutul 53. Golul a fost marcat de Marica, in minutul 10, din penalty.