Petrolul Ploiesti spera intr-o o revenire de senzatie in Croatia si o accedere miraculoasa in grupele Europa League dupa ce au pierdut meciul de pe teren propriu cu 3-1. Jucatorii lui Lucescu au dominat inceputul jocului si au avut prima amre ocazie de gol cand mingea sutata de Tamuz a lovit bara si a ricosat in spatele portarului dar golul a fost evitat. Ploiestenii au fortat mai mult atacul, dar croatii au inscris pe un contraatac rapid cu atacantul Cop la finalizare (min 23), acelasi jucator care a a marcat si in meciul tur. Partida nu a mai avut apoi istoric, chiar daca s-au marcat doua goluri spectaculoase reusite in urma unor actiuni individuale de efect de catre Albin pentru Petrolul (min 59) si Antolici pentru croati (min 90+5).

min 90+5 GOL superb inscris de Antolici si totul este incheiat. Antolici s-a distrat pur si simplu cu aparaea Pterolului dribland ca in curtea scolii 4-5 jucatori si marcand printr-un sut plasat la coltul lung.

min 59 GOOOL Petrolul. Juan Albin reuseste egalarea dupa o actiune de mare fotbalist, preluare, dribling, patrundere centrala in careu si sut fara sperante pentru portarul croat. Elevii lui Lucescu mai au nevoie de doua goluri pentru a "impinge" partida in prelungiri. Golul petrolistilor vine insa pe fondul unei dominari a croatilor.

min 23 GOL Dinamo Zagreb. Acelasi Cop deschide scorul. Atacantul a scapat singur cu portarul si nu a iertat

min 15 Elevii lui Lucescu sunt mai mobili si mai incisivi decat croatii

min 8 Petrolul a dominat inceputul de meci si a avut o bara in minutul 6. Mingea sutata de Tamuz a lovit bara si a ricosat in spatele portarului dar golul a fost evitat