Fundasul Cosmin Moti a devenit miercuri eroul microbistilor bulgari dupa ce a aparat doua penaltiuri executate de stelisti si a calificat practic echipa Ludogoret in grupele Champions League. Fostul dinamovist a ajuns in poarta de nevoie, dupa ce portarul titular al bulgarilor a fost eliminat in ultimele minute ale meciului pentru un fault ca ultim aparator, iar echipa sa epuizase toate schimbarile. Moti are un predecesor ilustru in ipostaza inedita de portar de nevoie: Daniel Pancu la Besiktas, cu o prestatie la fel de buna.

Pancu, portarFoto: bjk.com.tr

Se intimpla in anul 2005, cind fotbalistul roman a devenit pentru 15 minute portar in marele derby al Turciei, Fenerbahce - Besiktas. Cu Pancu in poarta, Besiktas a marcat golul victoriei intr-un meci terminat cu scorul 4-3.

Pancu a intrat intre buturi dupa ce portarul titular, Cordoba, a fost eliminat, iar echipa nu mai avea dreptul la schimbari. Pancu si-a pus manusile de portar dupa ce ii explicase antrenorului Riza Calimbay ca in copilarie a aparat pentru o perioada la o echipa de copii din Iasi. Pancu a avut o prestatie socotita senzationala de presa turca si de suporteri. Succesul sau a fost atit de mare, incit clubul a transformat-o imediat intr-o afacere: a scos la vinzare tricouri de portar cu numele lui Dnaiel Pancu si numarul 1.

Imaginile cu Pancu in poarta lui Besiktas: (min. 1.15)