Astra Giurgiu a invins, duminica, in deplasare, cu scorul de 2-0 (1-0), Rapid Bucuresti, intr-un meci din etapa a V-a a Ligii I, in care gazdele au jucat in inferioritate numerica din minutul 29, dupa eliminarea lui Marian Stoica, informeaza Mediafax.

Golurile invingatorilor au fost marcate de De Amorim '41 si Grandin '90+2.

Rapid a jucat in inferioritate numerica din minutul 29, dupa ce Marian Stoica a primit direct cartonasul rosu pentru o intrare cu talpa in pieptul lui Budescu.

La partida din Giulesti au asistat aproximativ 4.000 de spectatori, dintre care 60 de fani ai Astrei.

In tribune a fost prezent si tehnicianul Ioan Andone.

Fundasul echipei Astra Giurgiu, Syam Ben Youseff, a fost avertizat de arbitrul Sebastian Coltescu dupa fluierul final, in urma unei incaierari cu jucatorii rapidisti.

Rapid Bucuresti: Bornescu - Savin, Mera, Tinc, M. Stoica - V. Negru - Cojocnean (Bus '64), Rosu (N. Vasile '32), E. Dica, Al. Coman - Ciolacu (Martin '73). Antrenor: Ionel Ganea.

Astra Giurgiu: Lung - L. Rus, Oros, Ben Youssef, Junior Moraes - Yahaya, Seto - Enache (Cristescu '87), Budescu (Grandin '74), De Amorim - Fatai (Bukari '20). Antrenor: Daniel Isaila.