Steaua s-a calificat in play-off-ul Champions League dupa ce a castigat, fara emotii, meciul retur cu Aktobe, din Kazahstan, scor 2-1. Cum in tur fusese 2-2, campioana Romaniei a obtinut biletele pentru urmatoarea faza a competitiei. Echipa lui Costel Galca se afla la doar doua partide distanta de faza grupelor din Liga Campionilor.

Costel Galca, antrenor Steaua:Speram sa recuperam mingea sus si sa-i surprindem prin mobilitatea jucatorilor nostri. Am reusit sa facem asta in prima repriza, dar in a doua am coborat nivelul si asta s-a vazut. Echipa noastra s-a relaxat dupa eliminarea jucatorului advers. Imi doresc, vreau si cred ca ne vom califica in grupe. Avem respect pentru toate echipele, dar important este ce si cum jucam. Avem un grup foarte bun si asta ne ajuta foarte mult

Vladimir Gazzaev, antrenor Aktobe: Felicit echipa Steaua pentru calificare. Este echipa mai puternica. S-a vazut clar dupa cele doua meciuri. In unele momente nu am avut noroc, ne-a lipsit experienta, dar Steaua a meritat sa mearga mai departe pentru ca este mai puternica. In prima repriza echipa a intrat emotionata si a ramas asa dupa primul gol incasat repede. In a doua repriza am jucat mai bine, dar din pacate nu suntem la nivelul Stelei. Am avut ocazii de a marca insa nu au fost concretizate. La un meci de asemenea nivel trebuie sa inscriem la fiecare ocazie. Vom tine cont de greselile de azi pentru a nu le mai repeta. Dupa aceste doua meciuri ramand la parerea ca am o echipa buna, cu un viitor frumos (sursa Mediafax)

Vezi aici desfasurarea Live Text a partidei:

Fluier de final, Steaua - Aktobe 2-1. Campioana Romaniei s-a calificat in play-off-ul Champions League

S-au aratat patru minute de prelungire

85' Kapadze trimite din apropiere, mingea este deviata de Filip si intra in poarta lui Arlauskis. Steaua - Aktobe 2-1

82' Cristi Tanase a fost inlocuit de Parvulescu

80' Sutul lui Filip se duce putin pe langa coltul scurt al portii lui Sidelnikov

70' Latovlevici suteaza din unghi, in diagonala, mingea trece aproape de vinclul portii lui Sidelnikov

68' Latovlevici face un fault din spate si primeste cartonasul galben

61' Kapadze i-a luat locul lui Khayrullin

57' Logvinenko primeste al doilea cartonas galben si este eliminat

51' Sutul lui Danilo Neco, de la marginea careului mare, se duce mult pe langa poarta lui Arlauskis

48' Iancu a intrat pe teren in locul Stanciu

A inceput repriza a doua

Pauza pe Arena Nationala, Steaua - Aktobe 2-0

44' Anderson Mineiro trimite din apropiere, Arlauskis salveaza cu un reflex superb

39' Actiune scoala a Stelei: mingea este centrata de pe partea stanga de Chipciu (dupa ce a trecut si pe la Latovlevici), iar Stanciu inscrie cu un sut la coltul lung. Steaua - Aktobe 2-0

30' Antonov scapa singur spre poarta Stelei, dar Arluskis intervine salutar si salveaza un gol ca si primit...

24' Logvinenko a primit cartonasul galben

18' Sutul in diagonala al lui Varela se duce pe langa poarta oaspetilor

12' Sanmartean (probleme medicale) este inlocuit de Filip la Steaua

11' Anderson Mineiro este averizat cu galben

6' Chipciu primeste cartonasul galben pentru trageri repetate de tricou

3' Contraatac perfect al Stelei, Adi Popa ii trimite la intalnire lui Chipiciu, iar aceasta deschide scorul cu un sut la coltul lung. Steaua - Aktobe 1-0

2' Sanmartean primeste o minge de la Stanciu (un corner mai scurt), trimite cu mult efect, dar mingea trece putin pe langa poarta. Ocazie mare pentru Steaua