Formatia Astra Giurgiu a invins, joi, pe teren propriu, scor 3-0 (1-0), echipa ceha Slovan Liberec, in mansa tur a turului trei preliminar al Ligii Europa, toate golurile giurgiuvenilor fiind reusite de atacantul Kehinde Fatai, potrivit Mediafax.

Fatai a inscris in minutele 4, 74 si 81.

Astra Giurgiu:Lung - Pliatsikas, Gaman, Ben Youssef, Junior Morais - Yahaya, Laban - Enache (Rus '85), Budescu, De Amorim (Cristescu '87) - Fatai (Bukari '82). Antrenor: Daniel Isaila.

Slovan Liberec:Hrosso - Coufal, Karisik (Pimpara '65), Rajnoch, Fleisman - Sackey - Pavelka, Sural, Dubek, Delarge (Frydek '78) - Luckassen (Hamul'ak '71). Antrenor: Samuel Slovak.

Cartonase galbene: Rajnoch '9, Luckassen '53, Pimpara '70.

Partida a fost arbitrata de o brigada din Grecia avandu-l la centru pe Ilias Spathas, ajutat la cele doua linii de Lazaros Dimitriadis si Polychronis Kostaras, in timp ce Tasos Sidiropoulos a fost rezerva.

In partida de joi, fostul dinamovist Laurentiu Rus a debutat pentru gruparea giurgiuveana.

Meciul retur este programat in Cehia, la 7 august, de la ora 19.00.

Echipa CFR Cluj a fost invinsa, joi, in deplasare, la Borisov, cu scorul de 1-0 (0-0), de formatia Dinamo Minsk (Belarus), in prima mansa a turului trei preliminar al Ligii Europa.

Unicul gol al intalnirii a fost marcat de Adamovici, in minutul 54.

Dinamo Minsk: Gutor - Zaleski (Karpovici '46), Politevici, Bangura, Veretilo - Udoji, Voronkov (Figueredo '62), Simovici, Nikolici, Stasevici - Adamovici. Antrenor: Vladimir Juravel.

CFR Cluj: Felgueiras - Susici, Larie, Rada, Camora - Muniru, Monroy - Deac (Christian '76), Negrut (Guima '59), Fl. Costea (Jakolis '55) - Tade. Antrenor: Vasile Miriuta.

Cartonase galbene: Politevici '31, Veretilo '58.

Arbitri: Martin Hansson (central) - Magnus Sjoblom, Joakim Flink (asistenti) - Glenn Nyberg (rezerva) - toti Suedia.

Partida retur se va disputa la 7 august, la Cluj-Napoca, de la ora 20.30.

Petrolul Ploiesti-Viktoria Plzen 1-1

Petrolul Ploiestia scapat victoria in finalul partidei cu Viktoria Plzen, cehii reusind egalarea in prelungirile partidei. Adrian Mutu a deschis scorul in minutul 77, iar Daniel Kolar a reusit egalarea pentru cehi in prelungirile partidei.