Presa olandeza a notat, dupa infrangerea inregistrata de selectionata Olandei in semifinalele Cupei Mondiale, scor 2-4 in fata Argentinei, ca "drama loviturilor de departajare" a pus capat "visului unei tari", informeaza Mediafax.

Olanda, invinsa in semifinalele CM de fotbalFoto: fifa.com

"S-a terminat: nationala nu va juca finala, dupa drama loviturilor de departaje", a notat cotidianul Algemeen Dagblad (AD). La acest meci, "jucatorii nu si-au asumat suficiente riscuri, ritmul a fost prea lent si ocaziile rare", adauga sursa citata.

AD mai mentioneaza ca in timp ce olandezii nu au reusit sa "ii lanseze" pe Robin van Persie si Arjen Robben, la argentinieni Lionel Messi nu a aratat ca unul dintre cei mai buni jucatori din lume.

"Oranje invinsi", a titrat simplu jurnalul De Telegraaf, publicand o fotografie cu portarul argentinian Sergio Romero aparand prima lovitura de departajare, executata de Ron Vlaar.

"Visul unei tari a fost zdrobit", a mentionat De Telegraaf, adaugand ca olandezii au fost mai buni. "Dupa cinci victorii, aventura braziliana s-a incheiat", a notat jurnalul olandez.

Fostul international Frank de Boer a criticat decizia selectionerului Louis van Gaal de a-l lasa pe Ron Vlaar sa execute prima lovitura de departajare, in loc sa opteze pentru alt jucator, mai experimentat.

"Nu ar fi trebuit sa execute lovitura", a spus De Boer pentru postul de televiziune NOS.

Presa olandeza este totusi mandra de reusitele echipei nationale, iar dupa semifinala cu Argentina, un comentator de la NOS a spus chiar ca poate este mai bine ca olandezii nu s-au calificat, deoarece nu vor juca impotriva Germaniei, care in semifinale s-a impus in fata Braziliei cu scorul de 7-1.

Reprezentativa Argentinei s-a calificat in finala Cupei Mondiale, dupa ce a invins, miercuri, la Sao Paulo, cu scorul de 4-2, la loviturile de departajare, selectionata Olandei, in semifinalele competitiei.

La finalul celor 90 de minute de joc si a celor doua reprize de prelungiri, scorul a fost egal, 0-0.

La loviturile de departajare pentru Argentina au transformat Messi, Garay, Aguero si Maxi Rodriguez.

Pentru Olanda au inscris Robben si Kuyt, in timp ce Vlaar si Sneijer au ratat.

In finala Cupei Mondiale, Argentina va intalni Germania, iar Olanda va juca pentru locul trei in compania Braziliei.