Louis van Gaal a demonstrat simbata noapte de ce este considerat unul dintre cei buni antrenori ai momentului: chiar inainte de finalul celor 120 de minute ale sfertului de finala Olanda - Costa Rica, in care scorul era 0-0, l-a trimis in teren pe portarul de rezerva Tim Krul pentru penaltiuri. Si Krul, rezerva care nu jucase nici un minut la Campionatul Mondial din Brazilia, a aparat doua lovituri si a calificat Olanda in semifinala.

Genialul van Gaal si portarul Tim KrulFoto: AGERPRES

Mai erau citeva secunde pina la finalul prelungirilor si Olanda se pregatea de dura loterie a penaltiurilor cu Costa Rica. Cind toata lumea astepta fluierul final, stupoare! Van Gaal il schimba pe portarul titular, Jasper Cillessen, cu rezerva Tim Krul (26 de ani, joaca la Newcastle United) ca sa apere penaltiurile.

Si Krul, despre care presa straina scrie ca a exersat enorm la antrenamente apararea loviturilor de la 11 metri, a salvat doua lovituri ale costaricanilor (Bryan Ruiz si Michael Umana), astfel ca Olanda a invins cu 4-3 si s-a calificat in semifinala, unde va juca impotriva Argentinei.

"Nu e un lucru normal. Stai tot meciul pe banca de rezerva si apoi trebuie sa intri ca sa aperi penaltiurile. Nu stiu ce sa spun. E un vis, e incredibil!", le-e declarat Tim Krul reporterilor dupa terminarea meciului, relateaza Reuters.

Van Gaal, (63 de ani) este un antrenor recunoscut pentru momentele de maxima inspiratie. El va parasi Olanda dupa CM 2014 pentru a antrena pe Manchester United.