Nigeria a dat o replica buna Frantei, dominand chiar o buna parte din joc, dar jucatorii africani au cazut fizic in final dupa travaliul impresionant din prima repriza. Franta, cu un Pogba magistral si un Valbuena foarte activ, au pus o presiune tot mai mare in ultimele 20 de minute ratand cateva ocazii incredibile. A fost nevoie insa de respingerea gresita a portarului Enyeama, impecabil pana atunci, iar Pogba inscrie cu capul (min 79). Franta domina, are ocazii mari, iar Yobo este fortat de Griezman sa-si introduca mingea in poarta. 2-0 si Franta merge meritat in sferturi.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

Ramane insa decizia controversata a arbitrului care nu l-a eliminat pe Matuidi in minutul 52 dupa o intrare dura la Onazi.

Am asistat la o prima repriza echilibrata, in viteza, pe contre, ambele echipe demonstrand o prospetime fizica incredibila. Spectacolul nu a fost unul impresionant, dar fazele de poarta au alternat cu repeziciune, ambele echipe fiind aproape in doua randuri de a deschide scorul. Nigerienii au incercat sa aiba mai mult posesia, dar jucatorii s-au complicat inutil de la mijloc in sus alegand adesea rezolvari personale. Francezii au verticalizat mai mult, Valbuena si Pogba fiind pistoanele de la mijlocul terenului, dar Benzema si Giroud au dezamagit in atac fiind "maini moarte" in majoritatea fazelor.

Repriza secunda

FINAL. Franta este in sferturi

min 90 GOOOL Franta. Griezmann vine pe centrare in careul mic, iar portarul se incurca cu Yobo si mingea intra in poarta din ciocnirea celor doi. Autogol Yobo

min 84 Nigeria este in corzi. Sut bun al lui Griezmann dar Enyeama se intinde si respinge frumos. Fara greseala de la gol, portarul nigerian ar fi facut un meci mare

min 79 GOOOL Franta. Pogba inscrie cu capul la o grava greseala a portarului nigerian care intra sub minge si respinge doar pana in capul lui Pogba

min 79 O noua ocazie uriasa pentru francezi cu Benzema la finalizare, dar mingea sa este scoasa din nou din apropierea linii de fund

min 77 Bara pentru francezi. Valbuena suteaza bine din afara careului si mingea loveste transversala

Mingea nu a depasit linia portii

min 70 Cea mai mare ocazie pentru Franta. Benzema trimite spre poarta goala dar mingea este respinsa in extremis de pe linia portii. Tehnologia goal-line confirma ca mingea nu a depasit linia portii (vezi foto in text)

min 53 Onazi nu mai poate continua si este schimbat. Pe cine mai enerveaza arbitrajul de la acest CM?

min 52. Greseala mare de arbitraj. Interventie criminala a lui Matuidi cu talpa pe pulpa lui Onazi. Arbitrul se face ca nu vede interventia de rosu si acorda, dupa parlamentari, doar cartonasul galben

Lipsa de fair-play in tribune. Brazilienii prezenti la meci ii fluiera copios pe francezi la fiecare faza de atac

min 47 Francezii incep din nou in atac, dar nigerienii dau rapid replica.

Prima repriza

min 43 Ocazie importanta si pentru Nigeria. Emenike suteaza puternic din afara careului, Hugo Lloris respinge sutul puternic, dar in fata de unde Moses incearca sa reia in poarta dar comite fault in atac

Parada lui Enyeama in fata lui Pogba

min 40 O noua ocazie mare in dreptul Frantei. Debuchy suteaza din interiorul careului dar mingea trece la o palma de bara

min 32 Doua lovituri de colt Franta, fara rezultat insa.

min 30 Ritmul partidei s-a mai linistit putin dupa un sfert de ora in care s-a jucat intr-o viteza uimitoare. Partida continua sa fie echilibrata, iar ambele echipe dau impresia ca pot inscrie.

min 22 Ocazie mare pentru Pogba. Centrare in mijlocul careului, Pogba reia spectaculos din voleu, dar Enyeama are un reflex fantastic (foto)

Ofsaid la limita la golul anulat Nigeriei

min 18 Ocazie uriasa pentru Nigeria. Africanii reusesc sa inscrie dar arbitrul de margine ridica fanionul pentru o pozitie de ofsaid. Reluarile confirma (foto)

min 17 Nigeria joaca foarte bine pana acum si incearca sa aiba o posesie prelungita. Fran

min 16 Lovitura libera pentru Nigeria de la circa 20 m pozitie centrala. Sutul lui Emenike este mult peste poarta

min 15 Franta pleaca imediat pe contraatac si faza este incheiata de omniprezentul Giroud, dar sutul sau trece mult peste poarta

min 14 Odemwingie executa lovitura la bara a doua de unde este rcentrata periculos in careu, dar fundasii francezi indeparteaza pericolul

min 13 Lovitura libera pentru NIgeria de la 16 m lateral stanga

min 10 Greseli mari la mijlocul terenului. Mai intai greseste Benzema dar nigerienii nu reusesc sa profite de un contraatac in superioritate numerica. Imediat greseste apoi si Odemwingie, dar nici Valbuena nu gaseste pasa decisiva spre Benzema si Giroud

min 5 Giroud patrunde si centreaza periculos in careu dar apararea africanilor respinge. Cornerul este fara urmari