Costa Rica s-a calificat pentru prima data in istorie in sferturile Campionatului Mondial de Fotbal dupa o victorie dramatica in fata Greciei, scor 5-3 la penalty-uri. Scorul dupa primele 120 de minute de joc a fost 1-1. Costa Rica va intalni Olanda in sferturile de finala ale competitiei.

Costa Rica merge in sferturiFoto: fifa.com

Costa Rica a rezistat aproape o ora in inferioritate numerica si a condus Grecia cu 1-0 pana in minutul 90, cand grecii au egalat prin Sokratis.

Pentru Costa Rica a marcat Bryan Ruiz, in minutul 52, iar pentru Grecia a inscris Papastathopoulos, in minutul 90+1.

Din minutul 66, Costa Rica a evoluat cu un jucator mai putin, Duarte fiind eliminat pentru cumul de cartonase.

La loviturile de departajare pentru Costa Rica au marcat Borges, Ruiz, Gonzalez, Campbell si Umana, potrivit Mediafax.

Pentru Grecia au transformat Mitroglou, Christodoulopoulos si Holebas, iar Gekas a ratat.

Costa Rica: Navas - Gamboa (Acosta '77), Duarte, Gonzalez, Umana, Diaz - Ruiz, Borges, Tejeda (Cubero '66), Bolanos (Brenes '83) - Campbell. Selectioner: Jorge Luis Pinto

Grecia: Karnezis - Torosidis, Manolas, Papastathopoulos, Holebas - Salpingidis (Gekas '69), Maniatis (Katsouranis '78), Samaris (Mitroglou '58), Karagounis, Christodoulopoulos - Samaras. Selectioner: Fernando Santos

Cartonase galbene: Duarte '43, '66, Tejeda '48, Ruiz '70, Navas '90 / Samaris '36, Manolas '72

Cartonas rosu: Duarte '66

Costa Rica a fost marea surpriza in grupele de la Mondial, calificandu-se in sferturi de pe primul loc intr-o grupa din care mai faceau parte Uruguay (locul 2), Italia si Anglia - care au parasit competitia din faza grupelor.