Cu siguranta partida dintre Algeria si Coreea de Sud nu reprezenta un punct de mare interes pentru microbisti, dar meciul s-a dovedit a fi unul absolut incantator, cu 6 goluri marcate si numeroase ocazii de poarta, disputa ideala pentru orice suporter neutru. Algeria a dominat prima repriza, a marcat doua goluri in doua minute (Slimani 26' si Halliche28'), iar Djabou (38') a consfintit o repriza fantatsica pentru africani. Coreea de Sud a reintrat rapid in joc (Son 50'), dar Brahimi (62') a refacut diferenta, Algeria fiind prima tara africana care inscrie patru goluri la un campionat mondial (potrivit comentatorilor TVR). Golul de 4-2 al lui Koo (72') a intregit un regal fotbalistic neanticipat.

Ultima etapa a grupei programeaza Belgia-Coreea de Sud si Algeria-Rusia

Algeria si Coreea de Sud se intalnesc in a doua partida a zilei din grupa H. Daca Belgia a acumulat deja 6 puncte si este calificata, Algeria are nevoie neaparata de victorie pentru a spera in ultima partida la calificare. Coreea de Sud are si varianta unui egal, dar cum ultima partida va fi impotriva "diavolilor rosii", aceasta varianta nu pare foarte fericita

Repriza secunda

min 89 Coreenii forteaza, cer un penalty, dar scorul ramane 4-2 FINAL

min 72 GOOOL Coreea de Sud. Show total. Ja-Cheol Koo trimite in poarta o minge balbaita de apararea alegeriana in careul mic. Cine s-ar fi gandit ca vom asista la un adevarat spectacol?!

statistica: 53% - 47% posesia, 0-7 suturi spre poarta, 3-5 suturi pe poarta

min 62. Festival de goluri. Yasine Brahimi reface diferenta de 3 goluri pentru Algeria

min 54 Meciul s-a animat brusc, Coreea forteaza atacul, iar Algeria da replica

min 50 GOOOL Heung-Min Son. Coreea de Sud inscrie repede si revine in joc

Prima repriza

min 38 3-0 Algeria. Pasa lunga in adancime, apararea coreeana respinge imprecis, pasa la Abdelmoumene Djabou care inscrie nestingherit din jurul punctului cu var. Meciul pare rezolvat pentru africani

min 28 GOOL Algeria. Corner, iar la finalizare s-a aflat Rafik Halliche care a trimis mingea in plasa cu capul

min 26 GOOL Algeria Islam Slimani primeste mingea in fata portii si inscrie fara probleme