Rusia a jucat de la egal la egal cu vedetele Belgiei si chiar a avut ocaziile mai mari ale meciului fiind impulsionta de un Shatov intr-o dispozitie excelenta de joc. Au fost insa suficiente 10 minute de forcing pe final de partida si de magia unui Eden Hazard (inexistent pana atunci) pentru ca Origi sa inscrie din marginea careului mic, iar Belgia sa-si aconteze toate cele trei puncte si calificarea din grupa. Supararea rusilor din final poate fi inteleasa daca luam in calcul ca li s-a refuzat un penalty valabil in minutul 26.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

Belgia a dominat in cea mai mare parte prima repriza si a avut cele mai multe actiuni ofensive gratie unui Mertens aflat intr-o forma extraordinara. Rusia, cu fluctatii majore, a parut in multe momente ca este mentinuta in joc doar prin extraordinarul Shatov care a facut cam tot ce a vrut in banda stanga a atacului. Acelasi Shatov a fost faultat in careu in minutul 26 dar arbitrul a lasat jocul sa continue. Faza dificila, dar reluarile au confirmat infractiunea. Finalul reprizei a fost unul electrizant, pe contre, ambele echipe dominand pe rand, cu un plus totusi din partea rusilor care au ratat o ocazie monumentala prin Kokorin, lovitura de cap din 8 metri peste poarta.

Rerpiza secunda

Posesia 52% - 48%

Suturi pe poarta 2-3

Suturi la poarta 5-6

FINAL Belgia castiga si este calificata din grupa

min 90+2Belgia are un contraatac in superioritate numerica, 4-2, Hazard paseaza bine in dreapta dar Mirallas reia slab si Akinfeev respinge cu piciorul

min 88 GOOOL Belgia Origi finalizeaza un contraatac-scoala,Hhazard ii paseaza ideal lui Origi la amrginea careului mic sia cesta reia imparabil.

min 85 Hazard isi aminteste ca joaca totusi in aceasta seara, patrunde frumos in careu, iar sutul lui este deviat in ultimul moment. Belgia s-a trezit brusc la viata si forteaza victoria.

Bara Belgiei

min 83 Lovitura libera pentru Belgia de la circa 25 de m. Sut si bara. Cea mai mare ocazie a belgienilor (foto in text)

min 81 Ocazie buna Rusia. Eshchenko suteaza din marginea careului mare, iar mingea trece putin pe langa poarta

50%-50% posesie

min 76 O noua lovitura de colt pentru Rusia. Jucatorii rusi par mai motivati, alearga mai mult in timp ce vedetele Belgiei considera ca talentul e suficient

min 71 Incursiunea lui Shatov ne mai dezmorteste putin. Doar putin. Comentatorii TVR ridica tonul si ei doar ca sa para repriza mai atractiva

Greu de scris ceva despre ceva in acest momente. Fara a fi un joc tern, lipseste insa scanteia

min 59 Atac Rusia, contraatac Belgia. Jocul place

Pana la schimbare uitasem ca Lukaku este pe teren. Parca joaca si Hazard?!

min 56 Schimbare Belgia. Iese Lukaku si intra Origi. Joc foarte slab prestat de vedeta Lukaku

min 53 Sut Glushakov dar fara precizie

min 50 Tot Rusia incepe mai bine si repriza secunda

Prima repriza

min 44 Ocazie uriasa Rusia. Kokorin reia nestingherit cu capul din 8 metri peste poarta. Greu de ratat din acea pozitie

min 41 Shatov este pe tot terenul. Centrare din banda dreapta si corner. Faza fara probleme pentru Courtois

min 36 Din nou Mertens. Belgianul incearca sa-l pacaleasca pe Akinfeev cu un sut-centrare din marginea careului mic, dar portarul rus respinge

min 31 Schimbare Belgia. Iese Vermaelen si intra Vertonghen. Posibila accidentare

min 30 Sut bun din afara careului al lui Kanunnikov dar Courtois respinge. Rusia reechilibreaza disputa

min 26 Lovitura de la 11 m refuzata Rusiei. Shatov patrunde din nou in careu, este lovit in gheata de un fundas belgian (reluarile confirma), dar arbitrul lasa jocul sa continue. Faza dificila pentru arbitru totusi.

min 25.Dominatia Belgiei se accentueaza tot mai mult. Rusia rezista prin sarjele pe extrema sanga ale lui Shatov

min 21. Mertens este pericolul numarul 1 din echipa Belgiei. O noua incursiune periculoasa in banda dreapta incheiata cu un sut lobat peste portarul rus, dar mingea nu-si atinge tinta

min 19Sut bun Mertens din marginea careului mare, dar mingea trece pe langa bara din stanga lui Akinfeev.

min 18 Belgia incepe sa-si impuna jocul la mijlocul terenului, rusii sunt tinuti in ofensiva de Shatov care se afla intr-o dispozitie excelenta de joc avand incursiuni rapide si periculoase pe extrema stanga obligandu-i pe fundasii belgieni sa se dubleze de fiecare data cand are mingea

min 13. Replica Belgiei vine imediat. Mertens patrunde bine pe partea dreapta si alege o centrare in careu in locul unui sut direct, iar fundasii rusi inlatura pericolul. Prima actiune importanta si in dreptul Belgiei.

min 12Jucatorii rusi sunt mai prezenti in jumatatea adversa. Fayzulin primeste o minge la marginea careului si trimite un sut periculos, Courtois se intinde si respinge. Prima ocazie importanta a meciului.

min 5 Rusii incep mai decis partida. Doua atacuri de ambele parti. Se anunta un meci deschis