Echipa Elvetiei a invins in extremis formatia Ecuadorului cu scorul de 2-1 (0-1), duminica, pe Estadio Nacional din Brasilia, in Grupa E a Cupei Mondiale de fotbal din Brazilia (12 iunie - 13 iulie), informeaza Agerpres. Sud-americanii au deschis scorul prin Enner Valencia (22), iar elvetienii au egalat imediat dupa pauza, prin Admir Mehmedi (48), marcand golul victoriei in prelungiri, prin Haris Seferovic (90+3).

Elvetia - EcuadorFoto: fifa.com

Au evoluat echipele:

Elvetia: 1. Diego Benaglio - 2. Stephan Lichtsteiner, 5. Steve von Bergen, 20. Johann Djourou, 13. Ricardo Rodgriguez - 8. Gokhan Inler (capitan), 11. Valon Behrami, 10. Granit Xhaka, 23. Xherdan Shaqiri, 14. Valentin Stocker (18. Admir Mehmedi, 46) - 19. Josip Drmic (9. Haris Seferovic, 75). Selectioner: Ottmar Hitzfeld.

Ecuador: 22. Alexander Dominguez - 4. Juan Carlos Paredes, 2. Jorge Guagua, 3. Frickson Erazo, 10. Walter Ayovi - 16. Antonio Valencia (capitan), 23. Carlos Gruezo, 6. Cristian Noboa, 7. Jefferson Montero (9. Joao Rojas, 76) - 13. Enner Valencia, 11. Felipe Caicedo (15. Michael Arroyo, 70). Selectioner: Reinaldo Rueda.

Arbitru: Ravsan Irmatov; arbitri asistenti: Abduxamidullo Rasulov (ambii din Uzbekistan), Bahadir Kocikarov (Kirghizstan); arbitru de rezerva: Svein Oddvar Moen (Norvegia)

Cartonase galbene: Paredes (53), Djourou (84).

Urmatoarele meciuri din Grupa E vor avea loc pe 20 iunie: Elvetia - Franta, la Salvador (22.00, ora Romaniei), si Honduras - Ecuador, la Curitiba (sambata 21 iunie, 01.00, ora Romaniei).