Spania a ratat total debutul la Campionatul Mondial de fotbal, campioana lumii fiind umilita de Olanda, scor 5-1. Batavii au fructificat aproape fiecare atac, profitand de o aparare foarte slaba a ibericilor (cuplul central format din Sergio Ramos si Gerard Pique a fost calcaiul lui Ahile pentru echipa pregatita de Vicente del Bosque).

Echipe:

Spania: Casillas - Azpilicueta, Sergio Ramos, Pique, Jordi Alba - Xabi Alonso (Pedro '63), Xavi, Busquets - David Silva (Fabregas '78), Diego Costa (Torres '63), Iniesta. Selectioner: Vicente del Bosque

Olanda: Cillessen - Vlaar, De Vrij (Veltman '77), Martins Indi - Janmaat, De Guzman (Wijnaldum '62), Sneijder, De Jong, Blind - Van Persie (Lens '79), Robben. Selectioner: Louis van Gaal

Cartonase galbene: Casillas '67 / De Guzman '25, De Vrij '40, Van Persie '66.

Posesia mingii: 57%-43%.

* Robin Van Persie a fost ales omul meciului.

Cele mai importante momente ale partidei Spania - Olanda:

90' Torres rateaza inexplicabil din apropiere, Spania a ratat sansa golului doi

88' Casillas intervine salutar in doua randuri, Olanda a trecut pe langa golul sase

80' Robben il pierde pe drum pe Sergio Ramos, se disteaza inca o data cu apararea adversa si inscrie din apropiere. Spania - Olanda 1-5

72' Casillas rateaza o preluare simpla, Van Persie intercepteaza si inscrie. Spania - Olanda 1-4

69' Sutul lui Van Persie este respins cu piciorul de Casillas

64' Lovitura libera pentru Olanda, Sneijder centreaza perfect, Casillas este faultat de Van Persie, iar De Vrij inscrie cu capul. Spania - Olanda 1-3

60' Actiune superba a Olandei, mingea trece pe la Robben, iar de la acesta la Van Persie - cel care trimite in transversala

53' Blind il gaseste senzational pe Robben, iar acesta inscrie la coltul lung, dupa ce i-a ridiculizat pe Pique si pe Sergio Ramos. Spania - Olanda 1-2

44' Van Persie inscrie cu o lovitura de cap, din plonjon, Casillas a fost surprins iesit dintre buturi. Spania - Olanda 1-1

43' Iniesta isi arata geniul, il gaseste incredibil pe David Silva, insa acesta incearca o "scarita" si iroseste o ocazie imensa

27' Xabi Alonso suteaza in dreapta portarului si deschide scorul din lovitura de pedeapsa

26' Xavi reuseste inca o pasa de geniu, iar Diego Costa obtine o lovitura de la 11 metri

20' David Silva intarzie sutul, iar defensiva batava isi face treaba

13' Diego Costa este lansat bine, insa se incurca in minge si este blocat de apararea olandeza

8' Sneijder scapa singur cu Casillas, insa portarul campioanei mondiale en-titre respinge cu un reflex bun. Faza a semanat cu cea din finala din 2010, atunci cand tot Casillas l-a blocat pe Robben