Astra Giurgiu a castigat pentru prima data in istorie Cupa Romaniei la fotbal, formatia pregatita de Daniel Isaila trecand, scor 4-2, de Steaua, dupa executarea loviturilor de la 11 metri. Dupa 120 de minute de joc, scorul a fost egal, 0-0. Campioana Romaniei a ratat astfel sansa de a realiza eventul dupa o pauza de 17 ani.

Cupa Romaniei Foto: AGERPRES

Desfasurarea partidei Steaua - Astra Giurgiu:

Yazalde marcheaza, iar Astra castiga Cupa Romaniei la fotbal (4-2 pentru Astra)

Szukala inscrie (3-2 pentru Astra)

Budescu inscrie, chiar daca Tatarusanu a ghicit coltul (3-1 pentru Astra)

Pintilii suteaza mult peste poarta (2-1 pentru Astra)

Tatarusanu apara sutul lui Cristescu (2-1 pentru Astra)

Varela suteaza slab, Lung Jr apara (2-1 pentru Astra)

Junior Morais trimite puternic, fara sperante pentru Tatarusanu (2-1 pentru Astra)

Keseru inscrie cu mult noroc, mingea l-a atins pe Lung Jr inainte sa intre in poarta (1-1)

Laban inscrie cu un sut pe centrul portii, minge loveste transversala inainte sa intre in poarta (1-0 pentru Astra)

Penaltiuri

S-au terminat cele 120 de minute, Steaua - Astra 0-0, urmeaza loviturile de la 11 metri

115' Sutul puternic al lui Chipciu se duce putin pe langa poarta lui Lung Jr

114' Budescu trimite la intalnire pentru Cristescu, Tatarusanu intervine insa si pastreaza tabela intacta

Cele doua echipe dau senzatia ca asteapta loviturile de la 11 metri

A inceput a doua repriza a prelungirilor

Pauza, s-a terminat prima repriza de prelungiri

106' Pintili este si el avertizat cu cartonas galben

105' Ocazie mare pentru Steaua: sutul lui Piovaccari este respins de Lung Jr

105' Keseru trimite in zid dintr-o lovitura libera de la aproximativ 21 de metri

102' Junior Moraes primeste cartonasul galben

90+8' Alibec este eliminat dupa un fault asupra lui Varela

90+4' Tatarusanu respinge cu un reflex foarte bun sutul puternic al lui Budescu

90+2' Sutul lui Keseru, din unghi, este respins de Lung Jr...ocazie importanta pentru Steaua

90+1' Yahaya a parasit terenul, in locul lui a intrat Cristescu

A inceput prima repriza de prelungiri

Finalul celor 90 de minute pe Arena Nationala, Steaua - Astra 0-0

Sunt 48.201 spectatori pe Arena Nationala

88' Szukala primeste si el cartonasul galben

85' Keseru suteaza puternic de la peste 30 de metri, dintr-o lovitura libera, mingea se duce putin pe langa poarta lui Lung Jr...a fost cea mai mare ocazie a Stelei in aceasta finala

84' Yazalde primeste cartonasul galben

81' Adi Popa este inlocuit de Piovaccari

75' Sutul in forta al lui Alibec, la coltul scurt, este respins de Tatarusanu

72' Alibec i-a luat locul lui Bukari

72' Sutul lui Budescu este deviat de Varela

71' Prepelita este inlocuit de Rapa la Steaua

69' Budescu reia la coltul scurt dupa un corner, Tatarusanu respinge inca o data...ramane 0-0

67' Cea mai mare ocazie a partidei: Yoda dribleaza doi adversari, isi pune mingea pe piciorul stang, dar Tatarusanu respinge cu un reflex de portar de handbal sutul acestuia

65' Ben Youssef primeste cartonasul galben

58' Budescu nu ajunge la o minge, actiunea putea deveni periculoasa pentru Steaua

56' Prepelita este avertizat cu galben

54' Sanmartean primeste cartonasul rosu direct dupa un fault asupra lui Budescu

Se joaca fara orizont, cele doua echipe sunt preocupate parca sa nu primeasca gol

A inceput repriza a doua a meciului de pe Arena Nationala

Pauza pe Arena Nationala, Steaua - Astra 0-0, dupa o prima repriza fara nicio ocazie clara de gol

45+1' Skuzala suteaza puternic, pe jos, minge se duce insa putin pe langa poarta lui Lung Jr

44' Georgievski este inlocuit de Keseru la Steaua

43' Sutul telefonat al lui Yahaya nu ii pune probleme lui Tatarusanu

39' Tatarusanu iese gresit pe o centrare, dar, din fericire pentru Steaua, Gaman nu ajunge la minge. A fost cea mai mare ocazie de pana acum a partidei

38' Actiune prelungita de atac a Astrei, Varela respinge insa o centrare venita de pe partea dreapta

30' Gaman primeste primul cartonas galben al finalei Cupei Romaniei

27' Sutul lui Tanase este retinut fara emotii de Lung Jr

25' Prima actiune mai importanta a Astrei: Bukari nu ajunge la o centrare a lui Laban

Multe faulturi, se joaca uneori haotic, fara ocazii de gol pana in acest moment

13' Latovlevici centreaza dintr-o lovitura libera, dar Pintilii nu gaseste cadrul portii

7' Latovlevici respinge cu capul o centrare periculoasa a lui Yoda

In primele minute nu a fost consemnata nicio faza de poarta

A inceput partida

Lovitura de start a fost data de Miodrag Belodedici

Coregrafie "3D" a galeriei steliste, in timp ce din tribune se scandeaza "Campionii, campionii!"