VIDEO Atletico Madrid a castigat pentru a zecea oara campionatul Spaniei

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 17 mai 2014, 22:37 Sport | Fotbal

Atletico Madrid
Echipa Atletico Madrid a castigat pentru a zecea oara campionatul Spaniei, dupa ce a remizat, sambata, in deplasare, scor 1-1, cu rivala FC Barcelona, in ultima etapa a editiei de campionat 2013/2014, informeaza Mediafax.

FC Barcelona a deschis scorul prin Alexis Sanchez, in minutul 34, iar Atletico a inscris golul care i-a adus titlul prin Godin, in minutul 49.

Atletico Madrid incheie campionatul cu 90 de puncte, in timp ce FC Barcelona are 87 de puncte, la fel ca a treia clasata, Real Madrid.

Acesta este primul titlu national din ultimii 18 ani pentru Atletico Madrid. Echipa madrilena a mai castigat campionatul Spaniei in sezoanele 1939-40, 1940-41, 1949-50, 1950-51, 1965-66, 1969-70, 1972-73, 1976-77 si 1995-96.

Atletico Madrid are in acest an posibilitatea sa castige si Liga Campionilor, urmand sa dispute in data de 24 mai finala competitiei, cu Real Madrid.