Real Madrid a castigat mansa tur cu Bayern Munchen din semifinalele Champions League, scor 1-0, dupa o partida in care contraatacul a fost cea mai importanta arma a gazdelor. Benzema (19') a inscris unicul gol al disputei, iar in urma acestui rezultat spaniolii devin favoriti la calificarea in finala competitiei (se va juca pe 24 mai, la Lisabona).

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

Meciul retur de pe "Allianz Arena" se va disputa pe 29 aprilie, de la ora 21:45.

Finala Champions League se va juca pe 24 mai, pe "Estadio da Luz" din Lisabona.

Cele mai importante momente ale partidei de pe Santiago Bernabeu:

90+2' Muller cere o lovitura de la 11 metri, centralul Howard Webb lasa insa jocul sa cotinue

84' Casillas respinge miraculos sutul lui Gotze, cea mai mare ocazie a germanilor

83' Centrarea periculoasa a lui Bale este respinsa de Dante

81' Sutul puternic al lui Muller este deviat de Varane, ocazie mare pentru Bayern

68' Neuer pareaza cu greutate sutul lui Ronaldo la coltul scurt

62' Robben patrunde printre trei adversari, dar sutul de la 16 metri este slab, iar Casillas nu are emotii

47' Neuer se intinde si deviaza sutul din unghi al lui Cristiano Ronaldo

41' Di Maria nu gaseste spatiul portii din doar cativa metri, mingea se duce peste poarta lui Neuer

40' Lahm trimite din unghi, dar mingea se duce pe langa poarta lui Casillas (inca o actiune periculoasa pentru oaspeti)

39' Sutul lui Robben (din interiorul careului mare) este deviat de apararea Madridului

26' Inca un contraatac devastator al gazdelor: mingea ajunge la Ronaldo, dar acesta trimite peste poarta din interiorul careului mare (era nemarcat)

19' Benzema deschide scorul dupa un contraatac scoala - pasa i-a apartinut lui Coentrao

Bayern a dominat cu autoritate primele 18 minute ale disputei, Realul iesind cu dificultate din propria jumatate de teren

Echipe:

Real Madrid:Casillas - Carvajal, Ramos, Pepe, Coentrao - Xabi Alonso, Modrici, Isco - Di Maria, Benzema, Cristiano Ronaldo

Bayern: Neuer - Rafinha, Boateng, Dante, Alaba - Lahm, Schweinsteiger - Robben, Kroos, Ribéry - Mandzukic.

* Real Madrid si Bayern s-au mai intalnit de cinci ori in semifinalele cupelor europene: de patru ori s-au calificat nemtii (1976, 1987, 2001 si 2012) si doar o singura data madrilenii (2000).