Real Madrid a castigat Cupa Regelui Spaniei la fotbal, galacticii trecand in finala de pe "Mestalla" de FC Barcelona, marea rivala, scor 2-1. Di Maria (11') a deschis scorul, Bartra a egalat in minutul (68'), iar Bale a decis invingatoarea in minutul 85, dupa o cursa superba. In urma acestui succes, Realul si-a trecut in cont cel de-al 19-lea trofeu.

Cele mai importante faze ale finalei de la Valencia:

Final de partida, Barcelona - Real Madrid 1-2, galacticii au castigat Cupa Regelui Spaniei

S-au aratat trei minute de prelungire

90' Benzema este inlocuit de Varane

89' Neymar trimite in bara din apropiere, pasa de geniu a fost a lui Xavi

88' Isco este inlocuit de Casemiro

88' Xabi Alonso este avertizat cu galben

88' Pinto retine sutul lui Benzema

86' Illaramendi i-a luat locul lui Di Maria

86' Bartra a fost inlocuit de Sanchez

85' Bale pleaca in sprint de la centrul terenului si inscrie pe sub Pinto. Barcelona - Real Madrid 1-2

83' Di Maria prefera sutul in locul unei pase catre un coechipier, actiunea ramane fara rezultat pe tabela de marcaj

81' Ocazie mare pentru Real: sutul lui Modric atinge bara

72' Sutul lui Bale este respins de Pinto

69' Xavi centreaza dintr-un corner, iar Bartra inscrie cu capul, cu toata opozitia lui Casillas. Greseala de marcaj a fost a lui Pepe. Barcelona - Real Madrid 1-1

67' Realul inscrie, dar reusita este anulata pentru un fault asupra lui Pinto

66' Sutul pe coltul scurt al lui Benzema este respins de Pinto

65' Bartra suteaza puternic, Casillas respinge cu ceva emotii

62' Pinto retine fara emotii sutul lui Benzema

60' Pedro ii ia locul lui Fabregas

54' Apararea Barcelonei respinge gresit o minge, dar sutul puternic al lui Bale trece putin peste transversala

53' Mascherano primeste si el cartonasul galben, dupa un fault asupra lui Pepe

50' Messi trimite mult peste poarta dintr-o lovitura libera

48' Bale intoarce doi adversari, suteaza pe coltul scurt, dar minge se duce in plasa laterala

46' Adriano i-a luat locul lui Jordi Alba

A inceput repriza a doua pe Mestalla

Pauza la Valencia: Barcelona - Real Madrid 0-1

44' Benzema nu reuseste sa trimita pe spatiul portii, inca un contraatac scoala al Realului

42' Messi, inexistent pana acum, suteaza pe langa poarta dintr-o pozitie favorabila

Se joaca pe contre in aceste momente

35' Jordi Alba il blocheaza la sacrificiu pe Isco, Realul a avut o ocazie importanta de gol

27' Sutul lui Xavi, de la 16 metri, este unul dezamagitor

25' Jordi Alba centreaza bine, dar Neymar trimite cu capul cu langa poarta Realului

23' Casillas retine lovitura de cap a lui Jordi Alba

21' Iniesta inventeaza o pasa catre Fabregas, dar centrarea acestuia in fata portii nu este ajunsa de Neymar

17' Pepe si Neymar primesc cartonasul galben

11' Dani Alves pierde usor o minge, Realul pleaca pe un contraatac superb, iar Di Maria inscrie la coltul lung, cu complicitatea lui Pinto

Gareth Bale trece pe langa gol in doua randuri, in minutele 5 si 6

3' Isco primeste primul cartonas galben al partidei

A inceput finala de pe Mestalla, lovitura de incepere au avut-o cei de la Real Madrid

Coregrafii frumoase ale celor doua galerii

Imnul Spaniei a fost huiduit de suporterii Barcelonei

Echipe:

FC Barcelona: Pinto - Alves, Mascherano, Bartra, Alba - Busquets, Xavi, Cesc - Neymar, Iniesta, Messi. Rezerve: Oier, Puyol, Adriano, Song, Sergi Roberto, Pedro, Alexis Sanchez

Real Madrid: Casillas - Carvajal, Pepe, Ramos, Coentrao - Xabi Alonso, Modrici, Isco - Di Maria, Bale, Benzema. Rezerve: Diego Lopez, Varane, Casemiro, Nacho, Morata, Illarramendi, Jose

Real Madrid a castigat de 19 ori Cupa Regelui Spaniei, in timp ce Barcelona si-a trecut in cont 26 de trofee.