Benfica Lisabona s-a calificat in semifinalele Ligii Europa, dupa ce a invins, joi, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (1-0), formatia olandeza AZ'67 Alkmaar, in mansa secunda a sferturilor de finala ale competitiei, potrivit Mediafax.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

In tur, Benfica s-a impus, in deplasare, cu scorul de 1-0. Golurile invingatorilor au fost marcate de Rodrigo, in minutele 39 si 71.

Juventus Torino s-a calificat fara emotii dupa ce a invins acasa cu 2-1 pe Olympique Lyon, torinezii castigand si turul cu 1-0.

Valencia a reusit sa rastoarne rezultatul din tur cu FC Basel (3-0 pentru elvetieni), invingand cu scorul de 5-0. La finalul celor 90 de minute spaniolii conduceau cu 3-0, astfel ca partida a intrat in prelungiri. In prima repriza a timpului suplimentar, FC Basel a ramas in numai 8 jucatori de camp, dupa eliminarile lui Diaz si Sauro. Cu avantaj numeric, Valencia s-a calificat in semifinale marcand in minutele 113 si 118.

FC Sevilla a invins FC Porto cu scorul de 4-1, in tur portughezii castigand cu 1-0. Golurile au fost inscrise de Rakitic, Vitolo, Bacca, Gameiro, respectiv Qaresma.