Dinamo Bucuresti a invins, luni, pe teren propriu, cu scorul de 3-1, formatia Otelul Galati, in ultimul meci al etapei a XXVI-a a Ligii I, si a revenit pe locul patru in clasament, loc care le asigura prezenta in cupele europene, potrivit Mediafax. Cainii au fost dominati in prima repria, iar Giurgiu i-a adus pe otelari in avantaj la jumatatea partidei cu un sut plasat (min 44). Stoican schimba la pauza si-l arunca in lupta pe Cosmin Matei, insuficent refacut dupa o accidentare, iar mijlocasul dinamvist schimba soarta partidei cu un assist perfect si un gol din "scarita".

Golurile invingatorilor au fost marcate de D. Grigore '52 din penalti, Rotariu '60 si C. Matei '65, in timp ce pentru oaspeti a inscris Giurgiu, in minutul 44.

0-1: Zaharia a intors un balon la marginea careului mare si Giurgiu a inscris cu un sut plasat.

1-1: Dragos Grigore a transformat penaltiul acordat de Adrian Comanescu dupa un hent in careu comis de Astafei.

2-1: Matei a centrat din partea dreapta si Rotariu a inscris cu o lovitura de cap din 3 metri.

3-1: Bilinski l-a lansat in adancime pe Matei si acesta l-a invins pe Goicoechea cu un lob de la 10 metri.

Dinamo Bucuresti: Naumovski - L. Rus, Durimel, D. Grigore, Filip - Elton, Serban (C. Matei '46) - Barboianu, V. Lazar, Bilinski (Boubacar '78), Rotariu (Velici '87). Antrenor: Flavius Stoican.

Otelul Galati: Goicoechea - Milea, Sirghi, Prestia, D. Popescu - Cooper, Lovin, Giurgiu - Zaharia (Sevillano '76), Tudorie (Henrique '61), Astafei. Antrenor: Ewald Lienen.

Sageata Navodari a castigat in "derby-ul suferintei" si a trimis U Cluj pe loc retrogradabil. Unicul gol al partidei a fost inscris de Vezan, in minutul 81, dintr-un penalti acordat de centralul Catalin Popa pentru un fault in careu al lui Veselovsky la Guerra, potrivit Mediafax.

Sageata Navodari: Panagopoulos - Peteleu, Popa, Munteanu, Lopez - Muzac, Johnson - Achim, V. Dinu (Vezan '45), Deletici (Iordache '63) - Guerra (Tudose '88). Antrenor: Catalin Anghel.

Universitatea Cluj: Veselovsky - Ciupe, Ninu, Abrudan, Gercaliu (Sauvadet '60) - Bucsa, Lungu - Boutadjine (Takacs '86), Kovacs (Machado '66), Tarnacop - Lemnaru. Antrenor: Mihai Teja.