Miercuri s-au disputat ultimele doua meciuri din sferturile Champions League, PSG trecand de Chelsea cu 3-1, ultimul gol fiind marcat in ultimul minut al prelungirilor dupa o faza superba facuta de Pastore. Meciul dintre Real Madrid si Borussia Dortmund nu a avut istoric, madrilenii invingand o trupa decimata de accidentari cu un 3-0 si se pot gandi la semifinale.

Ambele meciuri au inceput furtunos, Real deschizand scorul in minutul 3 prin Bale, iar PSG a marcat in minutul 4 printr-un sut superb sub bara a lui Lavezzi. Chiar daca Dortmund nu a depus armele si a avut cateva situatii bune de a marca, elevii lui Ancelotti au pus stapanire de joc si au mai marcat de doua ori prin Isco in min 27 si prin Cristiano Ronaldo in minutul 57.

Meciul dintre PSG si Chelsea a stat sub semnul echilibrului, londonezii reusind sa egaleze din penalty in min 26 prin Oscar si au avut imediat inca o ocazie mare prin Hazard. Parizienii, cu Ibrahimovici si Cavani mult sub asteptari, au marit presiunea la poarta lui Cech dar a fost nevoie de autogolul lui David Luiz (min 61) ca sa preia conducerea. Cand toata lumea astepta finalul a venit faza superba a lui Pastore, intrat din postura de rezerva, si PSG marcheaza in ultimul minut al prelungirilor (min 90+4) si are prima sansa la calificare.

LIVE TEXT

PSG - Chelsea 2-1

Repriza secunda

min 90+3 GOOOL PSG Pastore patrunde fantastic pe partea dreapta, pe langa linia de fund, si il invinge pe Cech cu un sut la coltul scurt. Portarul londonezilor are partea sa de vina.

min 85: Doua ocazii mari Cavani

min 61: GOOOL PSG. AUTOGOL Lovitura libera batuta in fata portiii, iar David Luiz isi introduce mingea in propria poarta

min 60 PSG nu reuseste sa puna presiune pe Chelsea. Ibrahimovici si Cavani, sub asteptari

Prima repriza

min 40 OCAZIE mare Chelsea. Oscar suteaza pe coltul lung din interiorul careului mare, mingea loveste bara si este respinsa apoi de pararea francezilor

min 33 PSG preseaza, iar mingea trimisa de Motta este scoasa cu capul de pe linia portii de un fundas londonez

min 26 GOOOL ChelseaExecuta Hazard si londonezii egaleaza scorul, 1-1

min 25:Penalty pt Chelsea

Min 4 GOOL Lavezzi inscrie din marginea careului mic cu un sut superb sub bara. Inceput furtunos pentru Real si PSG

Real Madrid - Borussia 3-0

min 57 GOOOL Ronaldo. Real da senzatia ca va rezolva calificarea din primul tur

min 27 GOOOL Real. Isco majoreaza scorul la 2-0

min 15 Madrilenii domina dar ocaziile mari au lipsit. Retinem doua lovituri libere batute de Ronaldo si Bale si respinse de Weidenfeller

min 3GOOL Real Madrid. Gareth Bale deschide scorul si meciul incepe practic de la 1-0.