Steaua a invins clar Dinamo in prima mansa a semifinalei Cupei Romaniei, scor 5-2 (4-1 la pauza), dupa un meci dominat categoric de ros-albastri. Dinamo a resimtit absentele lui Thicot, Cosmin Matei si Munteanu, iar apararea "cainilor" a avut de suferit la majoritatea actiunilor de atac ale Stelei. Dupa o prima repriza in care au atacat in forta, elevii lui Laurentiu Reghecampf au redus motoarele in partea a doua a meciului. In prima partida a semifinalelor Cupei Romaniei, Petrolul Ploiesti si Astra Giurgiu au terminat la egalitate, scor 0-0. Returul se va disputa peste trei saptamani.

Atmosfera superba la derbiul Steaua vs DinamoFoto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro

Desfasurarea partidei:

Min 90+3: Fluier final al partidei, Steaua castiga fara probleme cu 5-2.

Min 89: Corner pentru Steaua, Keseru centreaza iar Varela trimite cu capul in bratele lui Balgradean.

Min 85: Tatarusanu retine sutul din afara careului trimis de Rotariu.

Min 82: Ocazie mare pentru Dinamo, Bilinski suteaza din unghi pe langa poarta lui Tatarusanu.

Min 80: Grecu vede si el cartonasul galben dupa un fault asupra lui Lucian Sanmartean.

Min 78: Steaua aproape de golul 6, Balgradean apara sutul lui Keseru.

Min 76: Claudiu Keseru duce scorul la 5-2 din pasa lui Piovaccari.

Min 75: Primul cartonas galben al meciului este primit de Dragos Grigore.

Min 73: Ultima schimbare si la Dinamo: Steliano Filip intra in locul lui Barboianu.

Min 70: Piovaccari intra in locul lui Chipciu.

Min 65: O noua ocazie mare pentru Keseru, blocat de Balgradean dupa o pasa superba a lui Sanmartean.

Min 62: Contraatacul Stelei cu Chipciu care ii paseaza lui Keseru, dar atacantul trage peste poarta lui Balgradean.

Min 59: Adi Popa ii lasa locul lui Gabriel Iancu.

Min 54: Schimbare la Dinamo, Bilinski il inlocuieste pe Tucudean.

Min 52: GOL DINAMO Valentin Lazar suteaza de la marginea careului, mingea lovind bara inainte sa intre in poarta

Min 46: A inceput repriza secunda. Schimbari in ambele formatii: Keseru intra in locul lui Nicusor Stanciu, iar Adrian Popa II il inlocuieste pe Durimel

PAUZA PE NATIONAL ARENA

Min 45+3: Arbitrul fluiera finalul primei reprize.

Min 45+2: GOL STEAUA Adi Popa recupereaza o minge si pleaca pe contraatac, ii paseaza lui Tanase in fata portii si acesta marcheaza simplu

Min 43: GOL STEAUA Chipciu suteaza din afara careului, mingea fiind deviata inainte de a intra in poarta.

Min 38: GOL STEAUA Corner executat de Sanmartean, apararea dinamovista nu reuseste sa respinga si Varela marcheaza din voleu.

Min 32: GOL DINAMOGreseala in mijlocul apararii steliste si Dorin Rotariu marcheaza cu un sut puternic.

Min 25: Stanciu cade in careu dupa duelul cu Elton, arbitrul nu acorda nimic.

Min 21: GOL STEAUA Iasmin Latovlevici deschide scorul cu un lob superb din interiorul careului.

Min 18: Ocazie uriasa pentru Steaua, Sanmartean patrunde in careu si suteaza in blocaj, mingea ajunge la Stanciu care reia cu mingea cu capul in bara.

Min 17: Sut Elton de la distana, Tatarusanu retine fara probleme.

Min 15: Stanciu suteaza din lovitura libera la o palma de bara din stanga a portii dinamoviste.

Min 12: Lovitura libera din lateral pentru Steaua, Sanmartean centreaza, dar Balgradean respinge.

Min 10: Fara faze de poarta, cele doua echipe isi disputa mijlocul terenului.

Min 5: Elton executa lovitura libera peste poarta lui Tatarusanu.

Min 4: Barboianu a fost faultat la apropierea careului Stelei. Lovitura libera periculoasa pentru Dinamo.

Min 1: Arbitrul Ovidiu Hategan fluiera inceputul meciului.

Echipele de start:

Steaua: Tatarusanu - Varela, Szukala, Gardos, Latovlevici - Pintilii, Sanmartean - Ad. Popa, N. Stanciu, Tanase - Chipciu.

Rezerve: Fl. Nita, Prepelita, Pirvulescu, Piovaccari, Keseru, M. Radut, G. Iancu

Antrenor: Laurentiu Reghecampf

Dinamo: Balgradean - L. Rus, Durimel, D. Grigore, Grecu - Barboianu, Boubacar, Elton -V. Lazar, Tucudean, D. Rotariu.

Rezerve: Naumovski, St. Filip, Ad. Popa II, I. Serban, D. Buia, Bilinski, J. Thomas

Antrenor: Flavius Stoican