Formatiile AZ Alkmaar, Valencia, Juventus Torino, Olympique Lyon si Benfica Lisabona s-au calificat in sferturile de finala ale Ligii Europa, in urma rezultatelor inregistrate in partidele de joi, din mansa secunda a optimilor competitiei, potrivit Mediafax.

Echipa olandeza AZ Alkmaar a terminat la egalitate, in deplasare, scor 0-0, cu formatia rusa Anji Mahacikala. Olandezii au acces in sferturile de finala datorita victoriei din meciul tur, scor 1-0.

Gruparea spaniola Valencia s-a impus pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (gol Alcacer '59), in fata echipei bulgare Ludorgoret Razgrad, la care Cosmin Moti a fost integralist si a primit un cartonas galben, in minutul 26. In tur, scorul a fost 3-0 tot pentru Valencia.

Italienii de la Juventus Torino au invins, in deplasare, cu scorul de 1-0, echipa Fiorentina, golul fiind inscris de Pirlo, in minutul 71. In tur, scorul a fost 1-1.

Echipa franceza Olympique Lyon a acces in sferturi desi a pierdut returul cu cehii de la Viktoria Plzen, scor 1-2. Golurile au fost marcate de Kolar '60 si Tecl '61 pentru Plzen, respectiv Gomis '45+3 pentru Lyon. In tur, francezii s-au impus cu scorul de 4-1.

Formatia portugheza Benfica Lisabona s-a calificat in sferturile de finala dupa ce a remizat cu gruparea engleza Tottenham Hotspur, scor 2-2. Golurile au fost marcate de Garay '34 si Lima '90+5(penalti) pentru Benfica si Chadli '78, '79 pentru Tottenham. In tur, Benfica s-a impus cu scorul de 3-1.

Partidele Salzburg (Austria) - FC Basel (Elvetia), in tur 0-0; Napoli (Italia) - FC Porto (Portugalia), in tur 0-1, si Betis Sevilla (Spania) - FC Sevilla (Spania), in tur 2-0, sunt programate la ora 22.05.

Tragerea la sorti a sferturilor de finala ale Ligii Europa va avea loc vineri, la Nyon.