City spera intr-un miracol in aceasta seara pe Camp Nou, dar Messi (min 67) si Dani Alves (min 90) au distrus sperantele "cetatenilor". Finalul de meci a fost unul spectaculos, cu doua goluri in doua minute, City egaland cu un om in minus (Vincent Kompany '89), dar catalanii au revenit imediat in avantaj la faza urmatoare.

Lionel Messi a reusit un nou gol spectaculos si-l depaseste pe Raul in topul marcatorilor din LC cu 67 de reusite pentru o singura echipa. Pablo Zabaleta a fost eliminat in minutul 78 dupa ce a primit al doilea cartonas galben.

Barcelona merge in sferturile Ligii Campionilor cu un 4-1 la general.

In celalalt meci al serii, Bayer Leverkusen a reusit sa evite rusinea din tur (0-4) pierzand la limita (2-1) la Paris.

Au marcat pentru PSG Marquinhos ('13) si Lavezzi (53') dupa ce Sidney Sam (6') a deschis scorul pentru Bayer. Parizienii se califica la pas ins ferturi cu un 6-1 la general.

Rezultate inregistrate in partidele disputate, marti si miercuri, in mansa secunda a optimilor de finala ale Ligii Campionilor si programul celorlalte meciuri:

Miercuri, 19 martie

Borussia Dortmund (Germania) - Zenit Sankt Petersburg (Rusia), ora 21.45 - in tur 4-2

Manchester United (Anglia) - Olympiakos Pireu (Grecia), ora 21.45 - in tur 0-2.

Echipele precedate de semnul (+) s-au calificat in sferturile de finala ale Ligii Campionilor.

Tragerea la sorti pentru sferturile de finala ale Ligii Campionilor va avea loc la 21 martie, de la ora 13.00, la Nyon.