Derbiul de traditie Steaua - Dinamo s-a incheiat nedecis, cele doua mari rivale remizand in Ghencea, scor 1-1 (Liga 1 - etapa XXI). Dragos Grigore a deschis scorul in minutul 57 din penalti, cu o executie riscanta, in timp ce Keseru a adus remiza in minutul 89, cu un sut excelent. Cotata drept mare favorita, campioana a dezamagit impotriva formatiei din Stefan cel Mare.

Steaua vs DinamoFoto: Hotnews

Dinamo, ironizata inaintea partidei chiar de adversari, a jucat tactic excelent, anihiland facil presiunea pusa de stelistii care au jucat in fata propriului public. Cu multe interceptii la mijocul terenului, elevii lui Flavius Stoican au paralizat practic constructia pe faza ofensiva a Stelei si au incercat sa puna in pericol poarta lui Tatarusanu cu dese contraatacuri.

Tatarusanu a cedat in minutul 55, cind a iesit imprudent la o minge lansata pentru George Tucudean si l-a faultat clar pe atacantul dinamovist in propriul careu. A urmat o faza care le-a inghetat sangele in vine fanilor dinamovisti: capitanul Dragos Grigore a executat penaltiul in stil Panenka (scarita), Tatarusanu - plecat initial pe fenta - a revenit si a reusit sa agate mingea, care a trecut insa in cele din urma linia portii. Arbitrii au validat golul, si o mare surpriza se profila in Ghencea.

Forcingul de final al Stelei a dat insa roade. In minutul 89, Chipciu s-a lansat intr-o cursa caracteristica la 30 de metri laterla stinga de poarta dinamovista, i-a pasat lui Cladiu Keseru, iar acesta a trimis lansat in coltul lung al portii lui Balgradea dupa o preluare exceptionala pe linga fundasii dinamovisti.

De notat ca reusita lui Keseru a avut loc la doar citeva minute dupa ce capitanul lui Dinamo, fundasul central Dragos Grigore, a fost inlocuit pentru ca acuzase o usoara accidentare. Grigore jucase perfect tot meciul in defensiva, dar inlocuitorul sau, Asanovici, a fost pacalit de preluarea lui Keseru la faza golului stelist.

In cele din urma, meciul s-a incheiat 1-1, iar Flavius Stoican s-a declarat mahnit la finalul meciului pentru ca echipa sa a pierdut printre degete victoria cu marii rivali din Ghencea.

Click aici pentru rezultate si clasament.

Vezi aici desfasurarea Live Text a partidei Steaua - Dinamo:

Final de partida: Steaua - Dinamo 1-1

90+3' Cosmin Matei este avertizat cu galben, dupa ce a tras de timp

90+2' Piovaccari cade in careul oaspetilor, insa Alexandru Tudor nu dicteaza lovitura de la 11 metri. Italianul a primit si cartonasul galben

90' Sanmartean a primit cartonasul galben - va lipsi de la meciul cu CFR Cluj

89' Chipciu ii trimite perfect lui Keseru, iar acesta inscrie cu un plasat, la coltul lung. Steaua - Dinamo 1-1

86' Dragos Grigore este inlocuit de Asanovic - ultima schimbare a oaspetilor

Steaua a fost total neinspirata in atac in aceasta seara

80' Thomas este avertizat cu galben pentru proteste

78' Tucudean este inlocuit de Thomas la Dinamo

71' Tatarusanu respinge sutul lui Matei

69' Chipciu alege sa cada, in loc sa incerce sa trimita spre poarta - Steaua rateaza o actiune importanta

65' Piovaccari inscrie, insa golul este anulat pentru off-side: decizie corecta

63' Stanciu este inlocuit de Keseru - a fost ultima schimbare a Stelei

61' Sutul lui Filip se duce departe de poarta gazdelor

60' Tanase primeste cartonasul galben

57' Dragos Grigore trimite o "scarita", Tatarusanu atinge mingea, dar aceasta depaseste totusi linia portii. Steaua - Dinamo 0-1

56' Tatarusanu iese gresit dintre buturi si il faulteaza pe Tucudean - penalti pentru Dinamo

55' Tanase gaseste o pozitie buna de sut, insa mingea se duce slab, pe langa poarta adversa

Steaua nu gaseste deocamdata solutia pentru a desface apararea dinamovista

54' Iese Ionut Serban si intra Valentin Lazar la Dinamo

53' Filip primeste cartonasul galben dupa un fault asupra lui Pintilii

Jocul in aceste momente este lent, lucru care le convine de minune dinamovistilor

47' Sutul lui Chipciu este deviat de apararea dinamovista

Au intrat Piovaccari si Prepelita, au iesit de pe teren Adi Popa si Varela

A inceput repriza a doua

Final de prima repriza: Steaua - Dinamo 0-0

S-au aratat doua minute de prelungire

43' Tucudean ramane intr-o pozitie periculoasa dupa o iesire gresita la off-side, insa atacantul dinamovist nu poate trimite spre poarta lui Tatarusanu

41' Tucudean incearca o foarfeca, mingea se duce multe peste poarta lui Tatarusanu

40' Chipciu nu poate profita de o greseala a defensivei dinamoviste - a fost tradat de preluare

36' Matei cade usor in careul Stelei, centralul lasa jocul sa continue

34' Sutul puternic si cu mult efect al lui Sanmartean este deviat peste poarta de Balgradean

32' Filip respinge in corner o centrare a lui Adi Popa - actiune importanta ratata de gazde

30' Adi Popa primeste primul cartonas galben al disputei

29' Actiune prelungita de atac a Stelei, mingea ajunge la Tanase, dar sutul acestuia intalneste doar bara...cea mai mare ocazie a partidei

26' Gardos intervine salutar, dupa o actiune personala a lui Rotariu

21' Lovitura periculoasa pentru Dinamo, insa Cosmin Matei trimite in peluza, spre deliciul suporterilor stelisti

Dinamo se apara organizat si incearca sa dea lovitura pe contraatac

18' Sutul lui Tanase, din unghi, nu ii pune probleme lui Balgradean

Se joaca mult la intamplare, fara ocazii in primul sfert de ora

17' Adi Popa a incercat o centrare, insa executia a lasat de dorit

12' Sunt in continuare torte pe teren, dar centralul Tudor nu intrerupe meciul

8' Sanmartean trimite cu exteriorul, insa mingea nu ajunge la Chipciu

6' Balgradean evita golul, dupa o executie direct din corner a lui Sanmartean

Jocul a mai fost intrerupt pret de aproximativ trei minute, dupa o accidentare a lui Balgradean

2' Rotariu intarzie sutul si este blocat de Sanmartean